517

iPhone 5S yeni kamerası, Apple’ın iPhone lansmanı gerçekleşti. iOS 7 ile ilgili detayların da paylaşıldığı lansmanda yeni nesil iPhone akıllı telefonları iPhone 5S ve iPhone 5C tanıtılırken modellerin birbirinden ayrıldığı noktalar keskindi. iPhone 5S, iPhone 5’in üzerine bir takım geliştirmelerle gelirken 5C modeli, iPhone 5’in dış tasarım dışında değişikliğe uğramamış şekli olarak karşımıza çıktı. Peki üzerinde spekülasyonların eksik olmadığı kamera geliştirmesi konusunda iPhone 5S, öncülünün üzerine neler ekledi?

Kamera lensi iPhone 5’e göre yüzde 15 büyüyen iPhone 5S’de 8 megapiksel fotoğraf çekim ve 1080 piksel yani HD video kayıt özellikleri bulunuyor. iPhone 5’de de aynı özellikler sunulmaktaydı. Ancak bu altyapının üzerinde bir takım teknoloji geliştirmeleri de tanıtıldı.

iPhone 5’te f:2.4 olan diyafram değeri 5S’te f:2.2 seviyesine getirildi. Net alan derinliğini etkileyen önemli faktörleden biri olan diyafram, böylelikle iPhone 5S’e yapılan geliştirmeyle beraber bir fotoğrafta arka planı daha fazla flulaştırabilme(ya da bulanıklaştırabilme) olanağı da sağlar. Ayrıca iPhone 5S’te iPhone 5’e göre geliştirilen diyafram ile birlikte daha düşük ışık koşullarında fotoğraf çekilebilecek.

İkinci geliştirme flaş konusunda. iPhone 5’teki LED flaş, 5S ile birlikte çift True Tone Flash olarak nitelendirilen flaş modülüne bırakıyor. Tek bir flaş havuzudan iki ayrı flaşın yer aldığı teknolojinin fotoğraf çekiminde sağlayacağı en önemli geliştirme ise ortamdaki ışığa göre flaşın otomatik olarak belirlenmesi. Düşük ve kırmızı ışıklı bir ortamdaysanız iPhone 5S’in True Tone Flash’ı ona göre flaş çakıyor. Henüz denemediğimiz bir özellik olmakla birlikte teoride ilginç görünen bir özellik olduğunu belirtebiliriz.

Son özellik ise video fonksiyonu konusunda. Yeni özellik ise Slow motion. 120fps hızında video kaydı anlamına gelen özelliğe sahip iPhone 5S, bu sayede yavaş çekim video kaydına olanak tanıyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

517
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir