514

selfie

Teknoloji denince akla gelen ilk ülkelerden biri olan Güney Kore, selfie akımının başlamasıyla birlikte Selfie Stickleri üretmiş ve bunu dünyada da fazlasıyla popüler bir hale getirmişti. Bu çubuklar kişilerin çok rahat bir şekilde selfie çekmesine yardımcı olurken hem normal hem de bluetooth destekli modelleri bulunuyor. Ancak Kore hükümeti bu durumdan pek de hoşnut değil, zira bluetoothlu modellerin teknolojik sınıfa girdiği için satıcıların lisans alması gerekiyormuş.

Ülkede bulunan 5 dolarlık standart çubuklar ve 25 dolarlık Bluetooth destekli selfie-stick’ler Güney Kore Bilim Bakanlığı’nın ilgisini çekmiş. Bu basit aksesuarlar sadece Bluetooth teknolojisine sahip oldukları için devlet yetkililerince “iletişim teknolojisi ürünleri” sınıfına sokulmuş. Bu tür ürünlerin tamamının lisans alması ve her birinin devlete kayıt yaptırması icap ediyor!

Kayıt dışı selfi ürünlerine 3 yıl hapis

Şimdilik sadece bahsi geçen aksesuarları satan kişileri etkileyecek olan yasaya göre, kural ihlali yapanlar 27 bin dolar ceza ödeyecek ya da 3 yıla kadar hapis yatacak. İlgili bakanlığın yetkililerine göre selfie çubuklarının yayacağı Bluetooth kaynaklı sinyaller uçaklar gibi araçları etkileyecek kuvvette olmasalar da, telekomünikasyon ürünü sayılacakları için yasaya dahil edilecekler. Bu ilginç yasa sonrasında Güney Kore’deki çok sayıdaki satış mecrası ellerindeki ürünleri stoktan çıkartmaya başlamış.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

514
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir