514

xiaomi

Akıllı telefon sektörü son iki sene içerisinde Çin’in büyü katkılarıyla büyük bir gelişmeyi kaydetmeyi başardı. Lenovo olsun, ZTE olsun, Huawei olsun, Xiaomi olsun hepsi de çok iyi satış değerleri elde eden telefonları bizlere sundular. Ama bunlar arasından biri var ki hiç beklenmeyen bir yükseliş gerçekleştirdi: Xiaomi. Bundan sadece 4 sene önce kurulan telefon şirketi geçtiğimiz günlerde Rusya’nın en önemli yatırım şirketlerinden birinden 1.5 milyar dolarlık yatırım teklifi almış ancak henüz anlaşma sağlanabilmiş değil.

DST Global, Rus girişimci Yuri Milner tarafından yönetiliyor. Şirketin önemli ortakları arasında milyarder iş adamı Alişer Usmanov’da var. Söz konusu yatırımın Xiaomi için önemli bir kilometer taşı olacağı ve yatırıma dair sürecin de artarak devam edebileceği belirtiliyor.

Peki Xiaomi şu anda kaç milyar dolarlık bir teknoloji şirketi? Bu sorunun yanıtı 10 milyar dolar şeklinde. Hızla yükselen değeri ile Xiaomi’nin değerinin önümüzdeki birkaç yıllık süreçte 40 milyar dolar daha artması şeklinde piyasa beklentileri var. Önümüzdeki yıllarda 50 milyar dolar değerindeki Xiaomi, çok daha sansasyonel akıllı telefon modelleri ile, çok daha fazla pazarda yer alabilir. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

514
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir