510

Tarih boyunca birbirleriyle iletişim kurmanın yollarını arayan insanoğlu telefonun icadı ile mesafe sorununu yok etmiştir. Telgraf sisteminin geliştirilmesi telefonun icadı için uygun zemini hazırlamıştır. Alexander Graham Bell, uzunca bir süre para kazanmak amacıyla geliştirdiği telgraf teknolojisi ile ses iletebileceğini keşfetmiştir. Bu keşif dünden bu güne haberleşmede büyük kolaylıklar sağlayarak vazgeçilmez bir iletişim aracı olmuştur.

1876 yılında icat edilen telefon, aslında Graham Bell’in işitme engellilere yardımcı olma çabasıyla ortaya çıkmıştır. Babasının ve dedesinin işitme engelliler için yaptığı uğraşları devam ettiren Bell, onlara faydalı olmak adına çalışmalarına devam ederken, elektrik akımını titreşim oluşturarak sese çevirebileceğini keşfetmiştir. Bu keşif telefonun icadı için gerekli ortamı hazırlamıştır.

Elektrik akımını ses dönüştürmek üzere yaptığı çalışmalardan birinde asistanı Thomas Watson’dan yardım istemek için üzerinde çalıştığı aleti kullanan ve binanın farklı bir yerinde olan Watson’a bu alet üzerinden sesini duyurmayı başaran Bell, böylelikle çalışmalarının başarılı bir sonuca ulaştığını keşfetmiştir.

Graham Bell, telefonun patentini aldıktan sonra şehir içinde kullanımı yaygınlaşan telefon on yıl içerisinde Amerika’da ve sonrasında da tüm dünyada kullanılan etkili bir iletişim aracı haline gelmiştir. Telefon mesafeleri ortadan kaldırarak, insanın temel ihtiyaçlarından biri olan haberleşme ihtiyacını o dönemde çok başarılı bir şekilde gidermiştir. Sonraki yıllarda telefon teknolojisi gelişimine devam ederek yeni teknolojilerin ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır. Telefonun icadı dünden bu güne iletişime yeni bir boyut kazandırarak, haberleşmedeki aracıyı ortadan kaldırmıştır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

510
editor

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir