531

akilli_telefon_yatak

Teknoloji kullanımı her geçen gün daha da artıyor; hayatımız daha basit, her anlamda basit hale geliyor. Ancak bu teknolojilerin hem sosyal hayatımıza hem de sağlığımıza zararlı etkilerinin bulunduğunu her seferinde doktorlarla birlikte geliştiriciler de yineliyor. Son olarak akıllı telefonların uykusuzluğa neden olduğu da kanıtlandı. 16 ve 19 yaş arasındaki 10 bin kişiyle birlikte gerçekleştirilen bir testte gece yatakta akıllı telefon kullanan kişilerde uyku problemlerine daha fazla rastlandığı görüldü.

LED ekran uyku düşmanı
Önceki araştırmalardan bilindiği üzere, LED ekranlar tam bir uyku düşmanı. Tüm LED ekranların yaydığı mavi ışığın beynin melotonin adlı uyku hormonunu salgılamasına müdahalede bulunduğu ortaya çıkarıldı. Bu konuda bazı tedbirler de yok değil. Android platformu için sunulan Twilight uygulaması, LED ekranların yaydığı mavi ışığı azaltarak, daha sağlıklı bir uyku sağladığı ve günlük uyku süresini 1 saat artırdığını öne sürüyor. Uygulama Google Play Store’da oldukça yüksek puanlara sahip.

Elektromanyetik radyasyon etkisi

Tabii ki uyku problemine neden olabilecek tek faktör LED ekranların mavi ışığı değil. Norveçli bilim insanları, cihazların elektromanyetik radyasyonu rahatsız edici ederecede yükselttiğini belirterek, bunun da iyi bir gece uykusu almayı engelleyen faktörlerden biri olabileceğini belirtiyor.

Daha fazla araştırma gerekli

Bu çalışmalara rağmen uykusuzluk problemleri ile akıllı telefon kullanımı arasındaki ilişkinin tam olarak açıklığa kavuşturulabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor. Şu ana kadar ulaşılan bilimsel veriler, akıllı telefonun uykusuzluk sorunu konusunda tam bir cevap verebilecek düzeyde değil. Bakalım gelecekteki çalışmalarla bilim insanları bu soruna tam bir yanıt ne zaman bulacak?


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

531
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir