525

alibaba_meizu

Şu anda global e-ticaret piyasasının en yüksek borsa değerine sahip olan Alibaba da uzun süredir atmasını beklediğimiz adımı atarak akıllı telefon sektörüne giriş yaptı. Meizu’nun bir kısım hissesini satın alan Alibaba, şirkete 590 milyon dolarlık yatırım yapma kararı aldı. Meizu, Android tabanlı olan Yun OS işletim sistmeini kullanıyor. Alibaba çok büyük ihtimal bu işletim sistemini yeniden canlandırmaya yönelik kampanyalar da düzenleyecektir. Kendi alışveriş sitesi üzerinden yapacağı reklam ve satışlarla birlikte Meizu’nun bir anda patlama yaşamasına hiçbirimiz şaşırmamalıyız.

İki firmanın yaptığı anlaşmaya göre Alibaba, faaliyet gösterdiği e-ticaret, mobil internet, mobil işletim sistemi ve veri analizi gibi alanlarda akıllı telefon üreticisi Meizu’yu destekleyecek. Ayrıca Alibaba, pazar payını kaybeden mobil işletim sistemi Yun OS (Aliyun) ile desteklemesini beklediğimiz Meizu akıllı telefonları online perakende mağazalarında da satışa sunarak firmanın yeni müşteriler kazanmasına fayda sağlayacak.

Borsa değeri olarak halihazırda eBay ve Amazon’un toplamından bile daha büyük olan Alibaba, Android tabanlı işletim sistemi Yun OS’u ilk olarak 2011 yılında piyasaya sunmuş ancak beklediğini bulamamıştı. Meizu ve Alibaba’nın ilk birlikteliği ise 2014 yılında Yun OS işletim sistemi ile çalışan Meizu MX4 modeli ile gerçekleştirilmişti. Bakalım Alibaba girdiği bu yolda Amazon’un yapamadığını yapıp hedefi olan başı çekebilecek mi? İlerleyen zaman içerisinde bunu hep birlikte göreceğiz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

525
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir