517

Blok Kırma

imdb-logo

Oyun dünyasında Mario ve Sonic gibi klasikler vardır. Ayrıca Tetris, Space Invaders, Brick Breaker gibi başlı başına bir tür oluşturmuş oyunlar vardır. Bu oyunlar cep telefonlarından, internet tarayıcılarına, çeşitli elektronik eşyalardan televizyonlara kadar her platformda oynanabilir.

Bu günlük oyunlardan birisi de Brick Breaker adlı Türkçe’de tuğla kırma ya da blok kırma olarak geçen oyundur. Google Play Store’un yanısıra App Store, Ovi Store, Windows Marketplace ve BlackBerry App World’de bir çok Blok Kırma oyunu var. Acak bugün bir Türk geliştirici olan Ömer Faruk Özdemir’in yapımı Blok Kırma’yı seçtik.

Arcade & Aksiyon kategorisindeki Blok Kırma oyunu, 7.8 Megabyte boyutunda. Google Play Store ortalaması 4.7 olan yapım şu an 1.0 sürümüne sahip ve Android 2.0.1 ve üstü sistemlerde çalışmakta. Öncelikle oyunun diğer Brick Breaker oyunlarından pek bir farkı olmadığı ve bir kaç eksiğinin bulunduğunu belirtelim. Bu eksiklere ileride değineceğim.
Oynanışın, türün klasik oynanışı ile aynı olduğu bu yapımdaki bölüm tasarımları ne yazık ki çok kötü. Bölüm, seviye ya da dalga (ya da ne derseniz deyin) atlamadan bölüm içinde değişen arka planlar gözü yoruyor ve dikkati dağıtıyor. Aşağıdaki resimde topu görmekte zorlandınız, değil mi?

Kullandığımız platforma sağa sola kaydırarak yön veriyoruz. Hassasiyeti kaydırma hızına göre değişiyor. Kontrol konusunda pek bir sıkıntı yok. Oyunda üç canımız var. Bütün blokları kırdığımızda bir sonraki bölüme geçiyoruz. Ancak yeni bölüm, bölüm 2 ya da dalga 2 gibi hiç bir ibare yok. Yeni bölüme geçtiğiniz bildiren hiç bir şey yok. Bu ciddi bir eksiklik olarak göze çarpıyor.

Oyundaki farklı renklerdeki blokların kaç hamlede kırılacağını ve kaç puan verdiğini uygulamanın Google Play Store sayfasında görebilirsiniz.

Bölüm tasarımlarının çok kötü olduğunu belirtmiştim. Bunun dışında grafik kalitesi de ortalamın aşağısında. En alttaki sarı küp bildiğiniz dikdörtgen şeklinde. Grafikler bir oyun için en önemli etken olmasa da oynanışı vasat oyunları kurtarmak için çok önemlidir. Ancak Blok Kırma oyununun hem bölüm tasarımları hem de grafikleri sınıfta kalıyor.

Müziklerin başarılı olduğunu söyleyebilirim. Hatta oyunun en başarılı yanı müzikleri. Blok Kırma oyunu şu an 1.0 sürümüne sahip. Geliştirici eksiklerini görüp giderirse, daha başarılı bir oyun ortaya çıkabilir. Ancak piyasada bir çok başaraılı Brick Breaker türünde bir çok oyun olduğunu ve bu oyunun üzerine daha çok şey konulması gerektiğini belirtelim.

imdb-logo


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

517
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir