519

Büyük İphone’mu Geliyor, Apple CEO’su Tim Cook, ABD’nin önde gelen medya organlarından The Wall Street Journal’a röportaj verdi. Piyasa ve Apple’ın geleceği hakkında konuşan Cook; şirketin karlılığı, Google tarafından Motorola’nın Lenovo’ya satılması ve büyük ekranlı iPhone hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Şirketin karlılığı üzerine detaylı yorumlarda bulunan Cook, ‘Bu sene 65 milyar Amerikan Doları kar elde ettik; bir önceki sene 100 milyar Amerikan doları ve 2012 yılında ise 150 milyar Amerikan Doları karımız var. 3 yıl üst üste bu denli kar etmemiz diğer firmalarda görülmemiş bir şey’ dedi.

Apple’ın hali hazırda “büyümüş bir firma’’ olduğunu belirten Cook, diğer yıllara göre az görünen karın bile aslında diğer firmalarla karşılaştırıldığında çok büyük bir başarıya işaret ettiğini de sözlerine ekledi.

Apple CEO’su iPhone’ın global dağıtımı konusunda da önemli ipuçları verdi. Dünyanın en büyük servis sağlayıcısı China Mobile ile anlaştıklarını hatırlattıktan sonra bu çeyreğin sonuna kadar da 50 tane daha yeni servis sağlayıcısı ile anlaşacaklarını duyurdu.

Motorola firmasının Lenovo’ya satılması hakkında ise şu açıklamada bulundu: “Şaşırmadım, bu mantıklı bir hamleydi. Google kendisine para keybettiren şeylerden kurtulmak istiyor. Yazılım, donanım ve çeşitli servislerin tek bir elden çıkması için böyle bir hamle gerekliydi; zaten Apple’ı da önemli kılan her şeyin tek elden çıkması.”


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

519
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir