532

Çin’de 2013 yılında yaşanmış olan 100 milyonun altında telefon satışı, gelecek 5 yıl boyunca tekrar yaşanmamıştı. Özellikle üretilen telefon sayılarının, özelliklerinin ve fiyatlarının incelendiğinde, böyle bir durumun ortaya çıkmayacağı düşünülüyordu.

2018 yılına girilirken ortaya çıkan tablo ise, ülkede yeni yılda sadece 91 milyon telefonun satıldığı yönündedir. Çin telefon üreticileri bu süreçte sürekli olarak birbirlerini taklit etmeleri, geliştirme yapmamaları nedeniyle bu problemin ortaya çıktığını düşünüyorlar.

“Tüketiciler Yeni Özellikler İstiyor”

Analistler tarafından yapılan incelemelerde özel olarak tüketicilerin artık yeni kampanyalar veya fiyatlar talep etmedikleri anlaşıldı. Bunun yerine, tuşlu telefonlardan akıllı telefonlara geçildiği gibi yeni bir üst modele geçilmesi isteniyor. Ancak bu sayede satış rakamlarının eskiye döneceği ve tekrar telefon satışlarının inanılmaz seviyelere çıkabileceği düşünülüyor.

Aksi bir durumda, sürekli olarak aynı özelliklere, farklı kampanyalara, farklı fiyatlara sahip olan ürünlerin satışının yılda 100 milyonu geçmesinin mümkün olmadığı belirtiliyor. Mobil cihazlar için üreticilerin bunla dikkat etmesi, reklamlar ve kampanyalar yerine Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vermelerinin daha doğru olacağı vurgulanıyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

532
editor

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir