525

iphone_5

Geride bıraktığımız hafta tanıtılan yeni nesil iPhone 6 serisi yakın zamanda satışa sunulacak. Sadece ilk 24 saat içerisinde 4 milyon ön sipariş alarak iPhone 5S’in elinde bulundurduğu rekoru kırmayı başaran telefon iOS 8’i de beraberinde kullanıcılara sunacak. iPhone 6’nın gelişiyle birlikte kullanıcıların aklında bir başka soru daha var: iPhone 5 fiyatları düşecek mi? Açıkçası her zaman olduğu gibi bu sefer de fiyatlarda bir düşüş bekliyoruz ve bu oran yüzde 20 civarında olacaktır.

Her ne kadar ülkemizde ikinci el piyasası Opel Astra ya da Volkswagen Polo ile benzer biçimde işlese de, Apple iPhone 5 ve 5S’in değeri de iPhone 6’nın 26 Eylül’deki çıkışıyla birlikte düşüşe geçecek. İkinci el cihaz almayı veya elindeki iPhone 5’leri çıkarmayı düşünenler için ABD’li ikinci el satış sitesi uSell, 2013 verilerini değerlendirerek bir tablo oluşturdu.

Buna göre yeni bir iPhone modeli (iPhone 6) çıktıktan iki hafta kadar sonra, eski modeller (iPhone 5S) yüzde 11 oranında değer kaybediyor. Çıkıştan bir ay sonra bu oran yüzde 15’e çıkıyor. iPhone 6’nın çıkışından 7 hafta sonra yani Kasım ortasına geldiğimizde ise elinizdeki iPhone 5 ve 5S yüzde 21 oranında değer kaybedecek.

Kısacası eski iPhone’u elden çıkarıp, gıcır gıcır bir iPhone 6 almayı planlıyorsanız acele etmenizde fayda var.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

525
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir