508

Manuganu

imdb-logo

Türkçe oyunları tanıtmaya devam ediyoruz. Blok Kırma ve özellikle çok beğenilen Real Basketball’dan sonra muhteşem bir Türk yapımı oyunla daha karşınızdayız. İşte Alper Sarıkaya adlı geliştirici ve ekip arkadaşlarının elinden çıkan güzel oyun; Manuganu. 1.0.2 sürümünü incelediğimiz Manuganu, Arcade & Aksiyon kategorisinde bulunuyor ve 49 Megabyte’lık boyuta sahip. Android 2.2 ve üzerinde çalışan oyunun, Google Play Store ortalaması ise 4.8. Manuganu, Türkçe dil desteğine sahip. Platform türündeki Manuganu’da kısa bölümlerden oluşan üç dünya var. Koşmaya Başla adlı ilk dünya açık iken; Soğuk Kış ve Gece Vakti adlı dünyaları gereken yıldızları toplamanız durumunda açabiliyorsunuz. Bölümlerden en fazla üç yıldız alabiliyorsunuz; bu da sizin bölümü bitirme başarınıza kalmış.

Mekanların oldukça iyi tasarlandığı Manuganu’da yolumuza bir çok engel çıkıyor. Dikenler, Sallanan çekiçler ve boşluklar. Basit bir öğrenme sürecinin ardından oyunu keyifle oynamaya başlıyorsunuz. Oynanış kolay ancak dikkat ve iyi zamanlama gerektiriyor. Oyunda üç adet canımız bulunuyor. Ölmemiz halinde bölümün başından başlıyoruz. Bölümlerin eğlenceli yapıları ve kısa olmaları sebebiyle bu bir eksi sayılmaz; hatta fazla ölmüyorsunuz bile. Ayrıca Manuganu’da, konsol ve pc oyunlarından görmeye alışık olduğumuz kontrol noktası (checkpoint) sistemi var. Bu sayede bölümleri geçmeniz daha da kolaylaşıyor.

Manuganu’da bölümlerin içlerinde bazı görevler yer alıyor. Bu görevleri yapamasanız bile bölümü geçiyorsunuz ancak yıldız sayınız az olacağından yeni dünya açamayabilir ve fazla ilerleyemeyebilirsiniz. Görevler bölümü bitir, 50 tane taş topla, 3 tane madalyon topla gibi basit ancak eğlenceli öğelerden oluşuyor.

Grafiksel anlamda göz dolduran Manuganu’nun, 3D kaplamaları oldukça başarılı. Özellikle yeşilliğin bol olduğu bölümlerde bunu rahatlıkla görebiliyorsunuz. Karakterimiz Manuganu da iyi modellenmiş ancak kamera açısından dolayı uzakta kalıyor ve ayrıntıları pek göremiyorsunuz.

Müziklerin de başarılı olduğu Manuganu’da ses efektleri biraz daha iyi olabilirdi. Bir kaç grafiksek hata ve ortalama ses efektleri Manuganu’nun eksik yanları ancak Türkçe dil, çok başarılı oynanış, iyi grafikler, şık menü tasarımı ve daha fazlası Manuganu’nun artı yönleri. Bir Türk geliştiricinin kodlarından çıkan güzel oyun Manuganu’yu kesinlikle kaçırmayın.

imdb-logo


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

508
admin

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir