528

Geçtiğimiz günlerde birçok Apple kullanıcısı, cihazlarının yavaşladığından şikayetçi olup hem Apple’ı hem de internet üzerindeki forumları eleştiri yağmuruna tutmuştu.

Konuyu gündemlerine alan Apple yetkilileri, yapılan eleştirilere hak verip böyle bir yavaşlamanın olabildiğini ve bunun bilgileri dahilinde olduğunu belirtmişti. Hatta aynı dönem, piyasaya sürdükleri pillerin satışı da ciddi rakamlara ulaşmıştı.

Yayılan yavaşlama söylentileri üzerinde Asymco firmasında analist olarak çalışan Horace Dedlu, IPhone, IWatch IPad ve Mac gibi Apple marka cihazların ortalama kullanım süresini belirledi. Birçok veriye dayanarak hazırladığı grafikler yardımıyla ortalama bir süre vermeyi başaran Dedlu, bu süreyi 51 ay olarak açıkladı. Yani yapılan analize göre bir Apple yaklaşık olarak 4 yıl üç ay sonra kullanılamaz hale geliyor.

Apple, bu konuda herhangi bir çalışma yapmıyor çünkü cihazlarında uzun ömürlülükten ziyade ekonomik ömür prensibine göre hareket ediyor. Bilerek bir yavaşlatma prosedürü uygulansa da muadili olarak lanse edilen Samsung gibi Androis cihazlara nazaran kullanım süresinin oldukça uzun olduğu biliniyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

528
editor

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir