521

ios_8_tr

Geride bıraktığımız gün tanıtılmış olan Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 8, tasarım olarak pek fazla yenilik içermese de bizlere yeni teknik özellikler sunuyor. Bu yeni özelliklerden işimize en çok yarayacak olanı da kesinlikle Türkçe ses desteği. Bu sayede Türkçe dile getirdiğimizi anlayan telefon, klavye kullanmadan söylediklerimizi not defterine geçiriyor. Daha önce Siri’ye 22 farklı dil desteği getireceğini açıklayan Apple’ın yavaş yavaş işi sıkıya aldığını görebiliyoruz.

iOS 7’nin tasarımı üzerine inşa edilen iOS 8 kullanıcılara ve özellikle de geliştiricilere sunduğu yenilikler ile büyük beğeni toplamıştı. Apple’ın bu etkinlikte sesli asistanı Siri’ye 22 farklı dil eklediğini açıklaması, Siri’nin artık Türkçe olacağı umutlarını gündeme getirmişti.

Türkçe dikte özelliği geldi

Geliştiricilere sunulan iOS 8 Beta 1’de Siri’de Türkçe dil seçeneğinin şimdilik yer alamaması (elbet bir gün yer alacak) bizleri ilk etapta üzdü ancak Türkçe Dikte özelliğinin eklenmesi bizleri teselli etti. Dikte özelliği sayesinde Türkçe sesli komutlar ile metinler yazabilir, Web’de arama yapabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.

Şimdilik Beta aşamasında olan iOS 8, Sonbahar ayında düzenlenecek olan iPhone 6 etkinliğinde Final sürümü ile karşımıza çıkacak. Bakalım Türkçe Dikte’den sonra Türkçe Siri de iOS 8’in Final sürümünde yer alacak mı?


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

521
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir