533

iphone_5s_htc_m8

Telefon sektörünün liderlerinden olan Apple ve HTC’nin iki üst segment telefonunu karşılaştırıyoruz bu yazımızda. iPhone 5S satışa sunulalı uzun bir süre oldu, HTC One M8 ile kısa bir süre önce bizlerle buluşturuldu. Tüm özellikleriyle detaylı şekilde ele aldığımız telefonlar arasında bir galip seçmek oldukça zor; bunun yerine yorumu size bırakalım ve tüm özellikleri sıralayalım. İşte iPhone 5S ve HTC One M8 Karşılaştırma yazısı.


Tasarım

İki cihazın da elinin en güçlü olduğu alanlardan birisi tasarım. Apple’ın bu alandaki başarısı üzerine çok fazla bir şey söylemeye gerek yok. Gerek malzeme kalitesi gerekse işçilik açısından çıtayı en üst noktada konumlandıran bir şirket olduğunu sanırım tüm okurlarımız kabul edecektir. iPhone 5S modeli de klasik iPhone çizgisini en modern haliyle bizlere yansıtan bir tasarıma sahip ve önceki iPhone’lar gibi bu noktada oldukça başarılı.

Bununla beraber, HTC’nin de özellikle One serisiyle birlikte beğeni toplayan ve takdir gören bir tasarımı ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. HTC One M8’in bir önceki modele göre biraz daha yuvarlanmış hatlara sahip tasarımı ise yine oldukça şık. Malzeme kalitesi ve işçişik ise üst sınıf bir cihaza yakışır seviyede. Her iki cihazın da alüminyum yekpare bir kasaya sahip olduğunu belirtelim ve bu konudaki tercihi sizlerin beğenisine bırakalım.

Ergonomi

Belki de tasarım konusunun bir parçası olarak değerlendirilebilecek bir diğer başlık ise ergonomi. Apple’ın kullanım kolaylığı nedeniyle yıllardır iPhone ekranını olabildiğince az büyüttüğünü ve bu nedenle de bazen tüketicilerin tepkisiyle karşılaştığını hepimiz biliyoruz. Apple’ın rakipleri ise büyük ekranlı modeller ile Apple’ın yarattığı boşluğu oldukça iyi dolduruyor.

HTC One M8 de bu işlevi görebilecek cihazlardan biri. HTC, bu model ile büyük ekran ve şık bir tasarımı bir arada sunmayı başarıyor. Buna rağmen, büyük ekranın doğal bir sonucu olarak tek elle kullanım zorluğu ortaya çıkıyor. HTC One M8’de ekran çerçevesinin incelmemiş olması 5 inç’lik bir ekranın kullanımını zorlaştırabilir. Özellikle sık sık direksiyon başında olan biriyseniz ve yasak olmasına rağmen sürüş sırasında telefona ihtiyaç duyuyorsanız iPhone 5S’in sizin için daha iyi bir tercih olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca, küçülen boyutların pantolan ceplerine daha rahat sığdığını da hatırlatmakta fayda var.

Donanım

HTC One M8 beklendiği gibi Snapdragon’un en son çipi 801 ile geliyor. 2.3 Ghz saat hızında çalışan işlemci konusunda söylenebilecek fazla bir şey yok. 2014 model üst sınıf yeni cihazların hemen hepsinde yer alan işlemci, hali hazırda akıllı telefon üreticilerinin tercih edebileceği en güçlü çip olarak öne çıkıyor. Teknik kıyasalamaların ötesinde Apple’ın 64 bit A7 işlemcisinin en büyük artısı ise iOS yazılımıyla ortaya çıkıyor. 1.3 Ghz’lık saat hızına sahip A7 işlemci kağıt üzerinde daha yavaş dursa da, gerçek kullanımda iki ayrı işletim sistemini kullanan cihazlar arasındaki bu kıyaslama pek doğru sonuçlar vermeyecektir.

Bellek tarafında ise HTC M8’in 2GB ile geldiği görülüyor. Android işletim sisteminin yüksek bellek tüketimi karşısında 2GB bellek düşündürücü görülebilir. iPhone 5S ise 1GB belleğe sahip olmasına rağmen, işletim sistemi avantajı ile durumu lehine çevirmeyi başarıyor.

1920×1080 piksel çözünürlüğünde Full HD Super AMOLED ekran ile gelen HTC One M8, 441 ppi değeri sunuyor. Buna karşın, iPhone 5S’in 4 inç’lik retina ekranı 640×1136 piksel çözünürlüğünde ve 326 ppi piksel yoğunluğuna sahip.

Kamera

HTC One M8’in en büyük iyileştirmelerinin kamera konusunda olduğunu söyleyebiliriz. İşlemci ve bellek tercihinde pazarın genel eğilimlerine uyan HTC, kamera konusunda farkını ortaya koymaya çalışmış. Bu noktada bir strateji değişikliğine de dikkat çekmekte fayda var. İnceleme videomuzda da dile getirildiği gibi, HTC kamera çözünürlük değerine odaklanmayarak rekabeti fotoğraf kalitesi üzerinden sürdürmeye kararlı görünüyor. Bu konuda şirketin elini güçlendiren ise sahip olduğu UltraPixel teknolojisi.

Fotoğraf kalitesini en üst noktaya taşımaya odaklanan bu teknolojiye eşlik eden çift lens ve pozlanmış kare üzerinde odaklanmaya izin veren Ufocus özelliğiyle HTC, yeni amiral gemisini bu alanda oldukça üst bir seviyeye taşımayı başarmış. Giderek yaygınlaşan “selfie” trendinin hız kesmeyeceğini ön gören şirket, ön kamerayı da 5 megapiksel çözünürlüğe ulaştırmış. Video konusunda cihaz iPhone 5S ile aynı potada yürüyor. Her iki telefon da Full HD çözünürlükte video yakalayabiliyor ve ağır çekim özelliğine sahip.

HTC’nin fotoğraf konusundaki “kalite odaklı” stratejisini Apple’ın da paylaştığını söylemek mümkün. Zira iPhone 5s tanıtımında, rakiplerin kendilerini megapiksel konusunda yukarıya çıkmaya zorladığı ancak önemli olanın fotoğraf kalitesi olduğu şirket yetkililerince dile getirilmişti. Bu anlayışla şekillenen iPhone 5s kamerası çift LED flaş ile güncellenmiş ancak 8 megapiksellik çözünürlük değerine dokunulmamıştı. Buna rağmen, iPhone 5s’in lansmanından bugüne geçen 6 aylık sürede, rakiplerin kamera konusundaki çıtayı oldukça üst seviyelere çektiği görülebiliyor.

Depolama Alanı

HTC One M8’in önceki nesli M7’ye göre en büyük farklılığı genişleyebilen depolama alanına olanak sağlaması. M7 modeli tıpkı iPhone serisinde olduğu gibi dahili ve artırılamayan hafıza ile gelirken, M8 modeli 16GB ya da 32GB dahili hafızanın yanısıra 128 GB’a kadar microSD kart desteğini de beraberinde sunuyor.

Buna karşın, iPhone 5’de veri depolamanın maksimum 64 GB ile sınırlandırılması söz konusu. Eğer çok sayıda uygulamayı aynı anda telefonunuzda tutmak, müzik arşivinizi yanınızda taşımak, uzun HD videolar ve bol bol fotoğraf çekmeyi düşünüyorsanız tercihinizi HTC One M8’den yana kullanabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

533
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir