541

Xperia Z3 Galaxy Note 4

Geride bıraktığımız gün Unpacked etkinliğinin dışında birçok yeni mobil ürün tanıtıldı. Bunlardan bir tanesi Sony Xperia Z3 olurken bir diğeri de Samsung Galaxy Note 4 oldu. Aynı kulvarda karşılaşacak olan bu iki mobil cihazın karşılaştırmasını beklediğinizi biliyoruz. Bu yazımızda da telefonları her detaylarıyla ele aldık. Tabi şu an vermiş olduğumuz karşılaştırma sadece kağıt üzerinde yazılı olan bilgilere dayanıyor; ikisini de kullanıp bir süre tecrübe edindikten sonra daha sağlıklı cevap alacağınız kesin.

İşlemci ve RAM

İşlemci seçimi konusunda Sony gerçekten çok eleştirildi ve açıkçası eleştirilmeyi de hak ediyor. Xperia Z2 ile neredeyse hiç bir farkı bulunmayan Xperia Z3, 2,5 GHz saat hızında çalışan Snapdragon 801AC işlemcisini içerisinde barındırıyor. Samsung’un amiral gemisi Galaxy Note 4 ise Samsung’un kendi üretimi olan 1,9 GHz saat hızında çalışan 8 çekirdekli Exynos 5433 işlemcisinden gücünü almakta.

Daha önceki sızıntıları dikkate alırsak, Galaxy Note 4’ün Exynos 5433 işlemcisinin Snapdragon 801AC’den daha yüksek bir performans sergilediğini söyleyebiliriz. Ancak ufak bir ayrıntıya dikkat çekmek istiyorum Galaxy Note 4’ün ekranı QHD çözünürlük sunarken, Xperia Z3’ün ekranı Full HD çözünürlük sunabiliyor. Bu sebepten dolayı Galaxy Note 4’ün işlemcisine çok daha fazla yük biniyor.

RAM konusuna değinecek olursak, iki cihazda 3 GB RAM kullanmakta. Bu konuda büyük farklılıklar bulunmuyor.

Ekran

Galaxy Note 4’ün ekranı Samsung’un her zaman kullandığı Super Amoled teknolojisini kullanıyor. Quad HD çözünürlük sunan bu ekran, 5,7 inç büyüklüğünde ve 515 ppi (piksel yoğunluğu) değerine sahip. Sony Xperia Z3 ise öncülü gibi 5,2 inç büyüklüğünde ve Full HD çözünürlüğüne sahip bir ekrana sahip. Sony ekran teknolojisi olarak da IPS LCD’yi tercih etmiş. Ekran konusunda Galaxy Note 4’ün tartışmasız bir üstünlüğü bulunuyor.

Batarya ömrü

Tanıtımlarda iki akıllı telefonun da batarya ömürlerinin öncüllerine göre daha uzun sürdüğü söylendi. İşin ilginç yanı ise iki cihazın da bataryalarında amper/saat (mAh) değerinde büyük bir değişikliğin olmaması. Hatta daha da ilginci Xperia Z2’den daha fazla şarj süresine sahip olduğu söylenen Xperia Z3’ün Xperia Z2’den 100 mAh daha küçük bir bataryaya (3100 mAh) sahip olması. Hem Samsung, hem de Sony akıllı telefonlarının yazılımsal olarak optimize ettiklerini ve bataryaların çok daha güçlü olduğunu iddia ediyorlar.

Samsung, Galaxy Note 4’e 3220 mAh ( Galaxy Note 3 3200 mAh) batarya koyarken, 20 mAh’lık değişimin şarj süresine %7,5 oranında olumlu etkisi olduğunu söylüyor. Batarya konusunda üreticilere çok güvenmemek lazım. İki akıllı telefonun da pil ömürleri elimize ulaştıklarında kesinlik kazanacak.

Kamera

Sony’nin Xperia Z1’den beri kullandığı 20.7 MP’lik kamera Xperia Z3’te de değişmedi. Dijital görüntü sabitleme teknolojisine sahip olan Xperia Z3’ün kamerası, 4K çözünürlüklü videolar da çekebiliyor. Akıllı telefonun ön kamerası ise 2.2 MP çözünürlüğe sahip.

Galaxy Note 4’de 16 MP çözünürlüklü, optik görüntü sabitleme (OIS) teknolojisine sahip bir kamera kullanılmış. Çift flaşı da bulunan bu kameranın 4K video çekebilme yeteneği de bulunuyor. Galay Note 4’ün ön kamerası ise son zamanlarda popüler olmaya başlayan selfie kameralardan. Cihazın 3,7 MP çözünürlüklü ön kamerası, geniş açılı selfieler çekebilmenize ve bu selfielerin diğerlerine oranla daha parlak olmasına yarıyor.

Ek özelikler

İki akıllı telefon da birbirinden farklı ek özelliklere sahip. Galaxy Note 4’ün özel kalemi S-Pen, diğerlerinin karşısında bir adım öne geçmesini sağlarken, Xperia Z3’ün de suya ve toza dayanıklı olması büyük bir avantaj.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

541
admin

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir