537

WhatsApp, Viber ve Tango

Dünyanın en muhafazakar ve dış dünyaya kapalı ülkelerinden biri olan, aynı zamanda en güçlü komşumuz İran’dan mobil ve internet dünyasında yasaklar art arda geliyor. Daha önceki haberlerimizde Mark Zuckerberg’in sahipliğini yaptığı uygulamalara İran hükümeti tarafından ambargo konulduğunu aktarmıştık. Şimdi ise farklı uygulamalara daha geldi yasaklar. Tango ve Viber da İran’da yasaklanan uygulamalar arasına girdi.

Kapatma gerekçesi dikkat çekiyor

Kapatma gerekçesi olarak, uygulamaların İslam ahlakı, genel güvenlik ve İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Humeyni için yapılan hakaret mesajları gösterildi.

Yargıtayın isteği doğrultusunda, İran İletişim Başkanlığı’na erişim engelleme kararını ileten Başsavcı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, yaptığı açıklamada, daha öncede benzer kararların alındığını ve uygulanmasında problemler yaşandığını belirterek, İran İletişim Başkanlığı’na karşı eleştirilerde bulundu.

Yapılan açıklamada, uygulamaların en geç 30 gün içinde engellenmemesi durumunda, karara engel olanlar hakkında da hukuki işlemlerin başlatılacağı belirtildi.

Kararda büyük paya sahip olan muhafazakarların konu hakkında daha hoşgörülü davranılması, İran Cumhurbaşkanı tarafından istenmiş olsa da, muhafazakarların halen bu tip konularda katı oldukları görülüyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

537
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir