523

apple_watch

Yaklaşık iki senedir beklenmekte olan Apple’ın akıllı saati sonunda geride bıraktığımız gün resmi olarak tanıtıldı. Bu vakte dek internete düşmüş olan prototiplerle neredeyse alakası olmayan, daha da kaliteli olan akıllı saatin iWatch değil de Apple Watch ismiyle satışa sunulması da yine dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor. 2015’in ilk aylarında satışa sunulacak olan Apple Watch fiyatı henüz açıklanmış değil. Saatin çoğu Apple telefonuyla uyumlu olması da kullanılabilir alan sayısını artıracak.

Home tuşu ilgi çekici

Özellikle Samsung’un akıllı saatlerinde önde yer alan ana ekran tuşu, Apple Watch’da sağ tarafa konumlandırılmış durumda. Kullanım açısından çok daha işlevsel olan bu tuş, eski nesil kurmalı saatlerde olduğu gibi kendi etrafında 360 derece dönebiliyor.

Bu tuş ile ana ekrana dönmek dışında ekranda zoom yapabiliyor, uygulamalar arasında gezinebiliyor ya da saati tarihi ayarlayabiliyorsunuz.


Dokunmayı ve vurmayı anlıyor

Apple Watch’un bir diğer ilgi çekici özelliği ise saatin dokunmayı, vurmayı ya da tıklamayı ayırt edebiliyor olması. Akıllı telefonlarda kullanılan kapasitif ekranlarda dokunma basıncı hissedilemiyorken, Apple Watch’a sert dokunmanız, vurmanız ya da tıklamanız ayırt edilebiliyor.

Özelleştirilebilen arayüz

Saatin arayüzü tamamen özelleştirilebilir durumda. 3. Parti uygulama geliştiricilerin hazırladıkları da dahil olmak üzere ( tam net bir bilgi bulunmuyor net bilgi geldiğinde değiştirilebilir ) çeşitli saat arayüzlerini kullanabilmeniz mümkün.

Çeşitli kayışlar

Akıllı saatin en büyük özelliklerinden birisi de modaya ayak uydurabilmesi. Apple Watch’un farklı renklerde ve malzemelerde kayışları bulunuyor. İstediğiniz gibi takıp çıkartabildiğiniz bu kayışlar arasında, 6 renkli silikon, metal ya da altın gibi seçenekler de bulunuyor.


Spor ve sağlık uygulamaları

Her akıllı saat gibi Apple Watch’da sağlık ve spora öncelik veriyor. Saatin arka yüzeyinde bulunan kalp ritim sensörü gibi sensörler spor yapmanıza yardımcı oluyor. Apple Watch yaktığınız kaloriyi ölçüyor ve attığınız adımları sayabiliyor. iPhone’un GPS’ini kullanan akıllı saat, sanal bir spor hocası gibi de çalışabiliyor.

Apple Pay ve Apple Watch

Apple Watch’dan önce tanıtılan Apple Pay kablosuz ödeme sistemi, Apple Watch tarafından da destekleniyor. Akıllı saatinizi ödeme noktasına yakınlaştırarak kredi kartınız ile ödeme yapabileceksiniz. Parmak izi okuyucusunun bulunmaması güvenlik açığına sebep olabilir.

Safir ekran

Apple Watch iPhone 6 Plus gibi safir ekrana sahip. Safir erkan ile Apple Watch’u çizebilmek çok daha zor.

Satışa çıkış tarihi

Apple Watch 2015 yılının ilk aylarında satışa çıkacak.

14-09/09/520-1410291104.jpg

Mag Safe benzeri şarj aleti

Android Wear ile çalışan akıllı saatlerde genelde kablosuz şarj görüyoruz ancak Apple Watch’da durum farklı. Apple Watch şirketin Macbook serisi diz üstü bilgisayarlarında kullandığı Mag Safe benzeri mıknatıslı bir şarj aletini kullanacak. Saatin arkasına yerleştirilen 4 yuvarlak bölümden 2 si şarj için kullanılacak.

Suya dayanıklılık

Apple bu konu ile ilgili net bir bilgi vermedi ancak Apple Watch kolundayken ellerini yıkayan birisinin görselini paylaştı. Bu görselden saatin kısmen suya dayanıklı olduğunu anlamamız mümkün ancak kesin değil.

Uyumluluk

Apple Watch iPhone 5 ve daha yeni bir iPhone ile uyumlu. Android cihazlar, iPhone 4S ya da iPhone 4 Apple Watch ile uyumlu çalışmayacak.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

523
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir