539

iphone_6_iphone_6_plus

Geride bıraktığımız gün milyonlar ekrana kilitlendi ve Apple’ın yeni etkinliği izlendi. Yeni yapılan etkinlikte iPhone 6 serisi ve iWatch tanıtılırken en çok akla takılan konulardan biri de iPhone 6 ile iPhone 6 arasındaki farklar oldu. Biz de bu yazımızda bu iki telefonu da detaylı bir şekilde ele aldık. Bu vakte dek gelen dedikoduları doğrulayan büyük ekranlı iPhone 6 Plus, standart iPhone 6’ya oranla daha güçlü duruyor. Ancak iPhone’da ekran büyüklüğüne karşı olan bir kesmin bulunduğunu da belirtmek lazım.

Ekran

Apple iPhone 6’da 4.7 inç büyüklüğünde ve 750 x 1334 piksel çözünürlüğünde bir ekran kullanıyor. Bu ekranın keskinlik oranları ise 326 ppi. Yani Apple’ın daha önceki Retina ekranlarıyla benzer bir değer.

iPhone 6 Plus’a baktığımızda ekranın 5.5 inç seviyesine çıktığını görüyoruz. Çözünürlüğü de yükselten Apple, bu sefer standart bir çözünürlüğü tercih etmiş. Full HD çözünürlüğü kullanan telefonun keskinlik değeri 401 ppi.

İlk olarak safir ekran kaplamasıyla geleceği düşünülen iPhone 6 Plus, iPhone 6 gibi oleophobic ekran koruyucu cam ile geliyor.

Kasa

Apple’ın uzun zamandır yapmadığı en büyük değişiklikleri yaptığı iPhone 6 ailesinde, tasarım dili daha da yumuşadı diyebiliriz. Ekranın büyümesiyle beraber, sert kenarlar yerine daha yumuşak kenarlar seçen Apple, alüminyum kasasıyla beğeni toplayacak.

İnce bir ekran aydınlatması ve ekran dokunmatiğini cama alan Apple, iPhone 6’yı da, iPhone 6 Plus’ı da epey inceltmiş durumda.

iPhone 6’yı 6.9 mm inceliğinde yapan Apple, iPhone 6 Plus’ı ise 7.1 mm seviyesinde piyasaya sürüyor. Yani iPhone 6 Plus, hem daha büyük hem de daha kalın bir cihaz olacak. Fakat 7.1mm, 5.5 inç bir cihaz için çok iddialı bir rakam. Bunu da belirtelim.

Genel ölçülere baktığımızda 138.1 x 67 x 6.9 mm seviyesindeki iPhone 6’yı, 58.1 x 77.8 x 7.1 mm ölçüleriyle izleyen iPhone 6 Plus, tek elle kullanmanın zor olduğu bir model olacak gibi.

129 gram ağırlığa sahip iPhone 6’yı, 172 gram ağırlıkla izleyen iPhone 6 Plus, ağırlıkta neredeyse 50 gram seviyesinde bir fark ortaya koyuyor.

Apple, tasarım olarak bazı farklılıklar da yapmış. Alt kısımda tek hoparlör ızgarası dikkat çekerken güç tuşu sağ tarafa alınmış ve kamera da dışarıya çıkıntılı şekilde yer alıyor.

Kamera

iPhone 6 ile iPhone 6 Plus arasında kamera konusunda herhangi bir fark bulunmamakta. İki cihazda da aynı kamera seçenekleri var.

Ana kamera tarafına baktığımızda 8 Megapiksel çözünürlüğünde iShight kamera kullanılıyorken, ön tarafta 1.2 Megapiksel kamera kullanılıyor.

Ana kamera 1080p çözünürlüğünde 60 FPS, 720p çözünürlüğünde ise 240 FPS hızında video kaydı yapabilen iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri, yine tek flaş görünümü verilmiş çift tonlu LED flaşa sahip.

1.5 mikron piksel genişliğine sahip olan iPhone 6 ailesinin kamerası, f/2.2 diyaframlı lense sahip olacak. Cihazda en iyi fotoğraf algılama, sıralı çekim, panaroma, HDR gibi özellikler de bulunuyor. Ayrıca imaj sabitleme de iki cihazda mevcut.

Donanım

Apple, her zaman yaptığı gibi lansmanda teknik detaylardan uzak durdu. Yani Apple A8 işlemcisinin resmi olarak tam olarak kaç GHz hızda çalıştığı bilinmiyor.

Fakat gelen bilgilere göre çift çekirdekli yapıdaki Apple A8 işlemcisi 1.4 GHz hızında çalışıyor. iPhone 6’daki iddalara göre 1 GB RAM bulunuyor.

Önceki nesile göre yüzde 25 daha yüksek performansı, yüzde 50 daha az güç tüketimiyle sunacak olan Apple A8 işlemcisi, 2 milyar transistöre sahip. İşlemci, yeni nesil 20nm teknolojisiyle üretiliyor.

Grafik performansının da geliştirildiği işlemci, iPhone 6 Plus’ta da aynı olacak. Fakat saat frekansında ufak farklılıkların olacağı söyleniyor. En azından aradaki ekran çözünürlüğü farkının oluşturacağı performans değişimlerini dengeleyecek bir frekans farkının iPhone 6 Plus’a eklenmesi bekleniyor. Örneğin iPhone 6’da 1.4 GHz seviyesinde çalışıyorsa, bu işlemci iPhone 6 Plus’ta 1.6 GHz’de çalışabilir.

İki cihazda da 16 / 64 ve 128 GB hafıza seçenekleri sunan Apple, büyük ihtimalle iki cihazda da 1 GB RAM’e sahip olacak.

1820 mAh’lik bataryaya sahip olan iPhone 6’dan daha fazla batarya kapasitesine sahip olan iPhone 6 Plus, donanım olarak en büyük farkı batarya performansında ortaya koyuyor. iPhone 6 Plus, iddialara göre 2900 mAh’lik bir batarya ile gelecek. Batarya net olarak şimdilik belli değil.

3G’de 24 saat telefonla konuşma süresi sunan iPhone 6 Plus’ı, 14 saatlik rakamla izleyen iPhone 6, pil olarak iPhone 5S’e benzeyen bir karakter çizecek. Fakat iPhone 6 Plus’ın şarjı daha üst seviyeye kadar dayanacak. Büyük ihtimalle bir günü de çıkaracak.

Apple iki üründe de uzun zamandır kullanmakta direndiği NFC’ye de yer verdi. Ayrıca yeni nesil LTE modem çözümlerini de barındıran cihazlar, en yeni nesil kablosuz bağlantı teknolojilerini destekliyor.

Yazılım

OS 8 ile beraber gelen iPhone 6 ile iPhone 6 Plus arasındaki en büyük farklılıklardan birisi yazılım alanında olacak. Çok büyük farklılıklar olmasa da, iPhone 6 Plus’ın kullanımı daha çok iPad’e benzeyecek.

Menüleri de sağa sola yatabilecek olan iPhone 6 Plus, pek çok konuda iPad ailesiyle benzeşiyor. WEB sayfalarını yüzde 100 ölçekle gerçek boyutlarında açacak olan iPhone 6 Plus, iPad modellerindeki gibi yatay modda uygulamaları çift panel formatında açabiliyor.

iOS 8’de bariz farklılıkları olmayacak modelleri ayıran en büyük farklılıklar bunlar olacak.

Satış tarihi ve fiyatlandırma

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için ön siparişler 12 Eylül’de başlayacak. Cihazlar belli başlı ülkelerde 19 Eylül’de satışa sunulacak. 2015 sonuna kadar 115 ülkede resmen satışa çıkacak olan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus arasında ise 100 dolarlık bir fark mevcut.

Cihazların fiyatlarına gelince; Apple Store üzerinden yapılacak alımlarda iPhone 6 4,7 inçlik model 2.349 TL’den başlayan fiyatlarla satılacak. iPhone 6 Plus 5,5 inç model ise 2.649 TL’den başlıyor.

Fiyatlandırmalar şu şekilde:

iPhone 6 16 GB model 2.349 TL
iPhone 6 64 GB model 2.649 TL
iPhone 6 128 GB model 2.949 TL

iPhone 6 Plus 16 GB model 2.649 TL
iPhone 6 Plus 64 GB model 2.949 TL
iPhone 6 Plus 128 GB model ise 3.249 TL


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

539
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir