518

Blackphone

Bu senenin başında ilk kez tanıtılan ve yaz aylarında satışa sunulan, dünyanın en güvenli telefonu etiketine sahip olan Blackphone sadece sınırlı sayıda üretilmiş ve belli kişilere satılmıştı. Tüm satışların tamamlanması geliştiricileri memnun ederken geri dönüşümlerin de olumlu olduğu belirtiliyor. Gelen bilgilere göre geliştiriciler bir de Blackphone Tablet adında tablet sektörüne giriş yapacak. PrivatOS adında bir işletim sistemi kullanan Blackphone’da Google Play Stora’a yer verilmezken telefon üzerinden yaptığınız tüm işlemler özel sunucularda özel şifre sistemleriyle saklanıyor.

CNBCE’ye konuşan Silent Circle CTO’su Jon Callas, yaptığı açıklamada çok özel bir tablet üzerinde çalıştıklarını dile getirdi. Geçtiğimiz Hazıran ayında satışa sunulan ve sınırlı sayıda kişiye ulaşan Blackphone’un başarısı üzerine bu işe giriştiklerini söyleyen Callas, aynen akıllı telefonlarında olduğu gibi tabletlerinde de Google Play Store’un yer almayacağını belirtiyor.

Mantıken böylesi geniş bir uygulama ve hizmet ağına sahip Google Play Store’dan mahrum bir tabletin fazla ilgi çekmeyeceği düşünülse de, Jon Callas “Play Store dünya üzerinde en çok özel veri toplayan sistemlerden bir tanesi” diyor. Kısacası gerçek anlamda güvenlik ve gizlilik isteyenlere hitap edecek tablet, çok yakında Blackphone akıllı telefonun da sahip olacağı özel bir uygulama ağından faydalanabilecek. Böylece kullanıcılar Facebook gibi uygulamaları rahatlıkla kullanabilecek.

Blackphone sahiplerinin güvenlikleri için aylık ücret ödediğini ve tablet için de aynı sistemin söz konusu olabileceğini düşünürsek, Silent Circle’ın pazarın hakimleri Samsung ve Apple karşısında epeyce zorlanacağını da söyleyebiliriz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

518
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir