544

facebook

 

Mobil telefonların ve bu sektörün gelişip PC’yi geride bırakacağını sizlere senelerden beri sitemizde söylüyoruz ve artık bunu istatistiklerle de kanıtlamak mümkün. Telefonlarda PC’den daha fazla zaman geçiren kullanıcılar uygulama geliştiricilerinin de PC’den daha çok mobile yatırım yapmasına neden oldu. Peki telefonda en çok hangi uygulamaları kullanıyoruz ve en çok hangi türde zaman geçiriyoruz. Facebook’ta bir düşüş yaşansa da halen telefonların en büyük kullanım amacı o.

Tek başına lider
Android ve iOS cihazlar temel alınarak gerçekleştirilen araştırmada, kullanıcıların internete bağlı mobil cihazlarda harcadıkları süreler kategorilere ve uygulamalara göre ayrılıyor. Harcanan zamanın yüzde 86′sı mobil uygulamalarda giderken sadece yüzde 14′lük bir kısmı mobil tarayıcılarda harcanıyor. Uygulamalar arasında ise yüzde 32′lik pay ile oyun kategorisinin ağırlığı oldukça fazla.

Gerilemeye rağmen

Oyun kategorisini dışarıda tutup tek tek uygulamalara bakılacak olursa, Facebook açık ara liderliğini ilan ediyor. Yüzde 17′lik bir orana sahip Facebook, yüzde 4′lerdeki Youtube’a 13 puan, yüzde 1.5′lük paya sahip Twitter’a ise 15 puandan fazla fark atıyor. Buna rağmen, Facebook’ta harcanan sürelerde geçen yıla göre azalma bulunuyor. Flurry’nin verilerine göre sosyal ağ bir yıl içinde 1 puan gerilemiş durumda.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

544
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir