524

windows_phone_81

Windows Phone 8.1 güncellemesi, Uzun süredir beklenen Windows Phone 8.1 güncellemesi sonunda kullanıcılarla buluşturuldu. Her sene Microsoft tarafından yapılan Build etkinliği dün akşam saatlerinde başlarken ilk tanıtılan şey beklediğimiz güncelleme oldu. Telefonlara birçok yeni özellik getiren yeni güncellemeyle birlikte artık 9 inçten küçük ekrana sahip olan cihazlar için işletim sistemi ücreti alınmayacağı da açıklandı. İşte Windows Phone 8.1 güncellemesi ile gelen yeni özellikleri.

Cortana nedir?

Microsoft, etkinlikte Windows Phone 8.1 sürümüyle birlikte gelen ve Halo oyunundaki ünlü karakterden ilham alan Cortana isimli sesli kişisel asistanın tanıtımını gerçekleştirdi.

Cortana_Home_16x9

Gücünü Microsoft’un Bing arama motorundan alan Cortana, kendisiyle kurulan etkileşimi takip ederek gerçekleştirdiği davranış analiziyle zaman içinde tercihlerinizi öğrenebiliyor ve daha kişisel bir etkileşim kurabiliyor.

Cortana_Collection_Travel03_16x9

İlgilendiğiniz konuları takibe almak, günlük zaman akışınızı düzene sokarak daha iyi organize etmenize yardımcı olmak Cortana‘nın yapabildiklerinden yalnızca birkaçı.

DataSense_Overview_16x9 Settings_WifiSense_16x9

Cortana ilk aşamada ABD‘deki kullanıcılara beta olarak sunulacak. 2014’ün ikinci yarısında İngiltere ve Çin’de kullanıma girecek olan Cortana, Türkiye’nin de dahil olduğu diğer bölgelerde 2015 yılında kullanılabilir hale gelecek.

Bildirimler ve VPN,  sonunda geldi

Windows Phone 8.1 ile gelen diğer yenilikler arasında telefonunuzagelen tüm bildirim ve uyarıları bir bakışta görebilmenizi sağlayan Action Center ve veri kullanımı, batarya durumu, depolama alanı gibi bilgileri takip etmenizi sağlayan Senses uygulama seti yer alıyor.

QuickAction_Default_16X9

Windows Phone 8.1 ayrıca bilgi teknolojileri profesyonellerinin hayatını kolaylaştıracak yenilikler de barındırıyor.

Kurumsal tercihlerin ve iş odaklı uygulamaların kullanıcıların cihazlarına kolayca dağıtılmasına olanak sağlayan fonksiyonlar, dahili cihaz yönetim yazılımı, şifreli iletişim için S/MIME ve VPN desteği, mobil platformda kurumların hayatını kolaylaştıracak yenilikler arasında yer alıyor.

Start_ShadowBox_03_1080p_116x9

Windows Phone 8.1, tüm mevcut Windows Phone 8 cihazlarıyla uyumlu olacak ve önümüzdeki aylarda Windows Phone 8 cihazlarına otomatik güncelleme yoluyla dağıtılmaya başlanacak.

Nisan ayından itibaren satılan yeni cihazlarda Windows Phone 8.1 yüklü olarak gelecek. Kayıtlı geliştiriciler, Nisan ayının ilerleyen günlerinde geliştirici programının bir parçası olarak cihazlarını Windows Phone 8.1‘e güncelleyebilecek.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

524
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir