522

new_iphone_6

Apple’ın her sene yeni versiyonunu satışa sunduğu iPhone serisinin yeni ürünleri büyük ihtimal önümüzdeki Eylül ayında tüm dünyaya tanıtılacak; zira her sene bu dönemde tanıtılıyor. Telefon hakkında bu vakte kadar birçok iddia ortaya atılırken bunların arasında en çok doğruluk payı olanı telefonun iki modelle tanıtılacak olması. Bir güçlü model, bir de ucuz modelin bizlere tanıtılması beklenirken bu ikisi arasındaki güç farkı şimdiden merak konusu haline geldi. Biz de bu yazımızda hangi iPhone 6’nın daha güçlü olduğunu şu ana dek gelen bilgiler doğrultusunda sizlere açıkladık.

İşlemci farklı mı olacak?

Apple Insider sitesinin tedarikçi zinciri kaynaklarına dayandırdığı sızıntılar iki cihaz arasında işlemci farkı olacağı yönünde. Apple’ın hali hazırda iPad’de uyguladığı strateji yeni iPhone modellerinde de devreye girebilir. Cupertinolu şirket, iPad Air’da 1,39 GHz saat hızında A7 işlemciye yer verirken, retina ekranlı iPad mini’de 1,29 GHz’lik A7 işlemci kullanıyor.


İki ayrı çip iddiası

Buna rağmen, iddialar işlemci saat hızının biraz daha ötesinde. Apple’ın her iki iPhone modeli için farklı çipler üretebileceği belirtiliyor. A8 çip ile gelmesi beklenen 4,7 inç ve 5,5 inç iPhone’ların büyük ekranlı modelinde daha geniş alana uygun olarak şekillendirilen farklı bir mimariye sahip çipler kullanılabilir.

Farklı üretim tesisleri

iPhone 6 işlemcilerinin üretimine yönelik önceki haberler de son söylentileri güçlendiriyor. Daha önce gündeme gelen iddialarda iPhone 6 için A8 işlemci üretiminin Tayvanlı TSMC ve Güney Koreli Samsung şirketleri arasında bölündüğü öne sürülmüştü. Bakalım iki yeni iPhone modeli arasında ne gibi farklılıklar olacak?


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

522
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir