537

iphone6

Eski senelere baktığımızda yeni bir iPhone çıktığında bunu hemen elde etmek için yurt dışından getirtiyorduk. Ve telefonu kullanabilmek için kaydını yaptırmak, IMEI numarası almamız gerekiyordu. Yeni bir IMEI numarası alma işlemini de sadece yakın zaman içerisinde ülke dışına çıkış yapan kişilere uyguladıkları için ortaya sorunlar çıkabiliyordu. Bunun yanı sıra IMEI kaydını yapsanız bile telefonu garantiye göndermek istediğinizde illa ki ortada bir “yurt dışı sorunu” bulunuyordu. Artık bu sorun ortadan kalkıyor diyebiliriz.

Örneğin yurtdışından iPhone 6 aldınız ve Türkiye’ye geldiniz. Cihazı kayıt ettirdiniz. Fakat belli bir süre sonra cihaz bozuldu. Kargo üzerinden ya da giderek cihazı değiştirdiniz ve tekrar Türkiye’ye geldiniz. Cihaz yeni bir cihaz olarak algılanıyor ve sizin tekrar kayıt yaptırmanız gerekebiliyordu. Bu durumlara kolaylık sağlandı.

BTK’dan yapılan açıklamada, bireysel yolla yurtdışından getirilen cihazların arıza nedeniyle değişimlerinde e-devlet üzerinden kayıt imkanı getirildiğinin altı çizildi.

BTK açıklamasında mevcut tebliğe bazı eklemelerin yapıldığı belirtildi. Tebliğe eklenen düzenlemeler şöyle: “Yolcu beraberinde yurtdışından getirilen cihazın arızalanması nedeniyle cihazın ya da ana kartının değiştirilmesi durumunda ilk kayıt başvuru sahibinin kuruma başvurusu ile IMEI değişim işlemi yapılabilir.

Değişim işlemine ilişkin başvuruda değişimi yapan firmadan alınan değişim belgesi sunulur. Değişim talebinin değerlendirilebilmesi için; değişim belgesinin antetli kağıt olması veya firma kaşesini içermesi gerekiyor. Değişimi yapan firmanın adı ve ünvanı ile adresi veya telefonu da bulunmalı.

Değişim işleminin arıza nedeniyle yapıldığına dair bilginin bulunması, değişimi yapılan eski ve yeni IMEI numaralarını içermesi de gerekiyor. Değişim amaçlı cihaza ait IMEI numarası; teknik kontrollerden geçmesi halinde değişimi yapılacak cihazın IMEI numarası beyaz listeden çıkarıldıktan sonra beyaz listeye alınır. Her iki IMEI numarasının da aynı marka cihaza ait olması koşulu aranır.” Yasal mevzuata ek olarak kolay ve hızlı bir şekilde elektronik ortamda başvuruların alınması amacıyla çalışmalara başlanıldığına dikkat çeken BTK, cihazın arızalanması sebebiyle değişim işlemlerinin belirtilen hükümlere uygun biçimde E-devlet üzerinden kayıt sahipleri tarafından yapılması imkanı getirildiğini açıkladı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

537
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir