531

samsung

Yıllardır Çin’de en fazla telefon satma başarısını kendinde toplamayı bilen Samsung, yeni dönemde bu alandaki liderliğini kaptırdı. Canalyst tarafından yeni yapılan araştırmaya göre Çin’de en çok telefon satan üretici artık Xiaomi. Gelen bilgilere göre Samsung’un pazardaki payı yüzde 12’de kalırken Xiaomi bu oranı yüzde 14’e kadar çıkarmayı başarmış. Samsung’un arkasından üçüncü sırada bulunan üretici ise Lenovo, o da bir Çin firması. Samsung’un bu düşüşünün nedeni olarak son zamanlarda alt segmentteki telefonlara önem vermemesi ve Çin halkının da sıradan telefonlara yönelmesi gösteriliyor.

Fiyat faktörü

4 yıl önce kurulan genç Xiaomi şirketi de bu taleplere karşılık veren modellerle kullanıcıların gönlünü kazanmış görünüyor. Geçtiğimiz ay Mi 4 modelini satışa sunan şirket, 2.5 GHz Snapdragon 801 işlemci, 3GB bellek, 64GB’a kadar dahili hafıza gibi teknik özellikleri iPhone benzeri bir tasarımda birleştirmişti. Mi 4 adlı model, iPhone’un yarısından bile daha az bir etiketle geldi ve 322 dolardan satışa sunuldu.

Global pazarda da yükseliyor

Uygun fiyatlı yüksek donanım stratejisi Xiaomi’yi sadece Çin pazarında güçlendirmiyor. Şirket global akıllı telefon pazarında da giderek yükseliyor. Xiaomi bu yıl şu ana kadar 26.1 milyon telefon satmış durumda. Şirket, dünya çapındaki üreticiler arasında ise 5. sırada yer alıyor. Bakalım Çinli genç marka önümzdeki yıllarda daha yukarılara tırmanmayı başaracak mı?


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

531
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir