534

apple_stylus

iPhone’un ilk tanıtıldığı zamanlarda Steve Jobs bir açıklama yapmış ve kimsenin dokunmatik bir kalem istemeyeceğini ağır bir dille eleştirmişti. Onun kaybolacağını, düşeceğini, kırılacağını ifade eden Jobs, bu durumundan herkesin nefret edeceğinin de altını çizip elle dokunmatik sistemi getirerek dünya akıllı telefon tarihine yön vermişti. Şimdi ise Steve Jobs’ın kemikleri sızlıyor olmalı; zira Apple geçtiğimiz gün dokunmatik kalemin, yani Stylus’un patentini aldı.

Neden şimdi? Apple için bu güne kadar bu patenti almamasının tek sebebi Steve Jobs mıydı? Belki de Apple bizim düşündüğümüzün veya beklediğimizin dışında bir yaklaşım ile bu patenti almış olabilir. Bekleyip yenilikçi bir ürünle mi karşıyız yoksa artık Apple yenilikçilik yerine rakiplerinin ürünleri üzerinden mi bir saldırı stratejisi belirliyor göreceğiz.
Apple yıllarca dokunmatik kalemlerden kaçınsa da internette birçok üçüncü parti kalemler bulunabiliyordu.

Elbette Apple’ın patentini alıp üretmediği şeyler var dolayısıyla Apple’ı dokunmatik kalem satarken göremeyebiliriz.

Fakat muhtemelen dokunmatik kalemler Apple’ın iPad’i okullara sokmasına zarar vermeyecektir. Aynı zamanda Apple’a kurumsal alanda da yardımcı olabilir – zira dokunmatik kalemler bazı veri girişlerinde veya diğer tekrarlanan görevlerde ellerden daha iyi bir seçenek olabiliyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

534
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir