525

apple_patent

Patent koruması sadece teknoloji sektöründe değil, her buluşta ya da üründe gerekli bir şey. Aksi takdirde başkalarının sizin emeğinizle ürettiğiniz ürünü kullanmasının, daha doğrusu (ç)almasının önü açılmış oluyor. Görünen o ki artık Apple da bu furyaya katılmış. Zaten daha önce Samsung’a kendisi patent davası açan firma şimdi de kendine karşı bir patent davasıyla uğraşıyor ve büyük ihtimal cezayı da ödeyecek gibi.

Pager hortladı
90’lı yıllarda moda olan Pager markası, ülkemizde biraz da çağrı cihazı olarak adlandırılan cihazların en ünlü isimlerindendi. Çağrı cihazı diye arattığınızda bile şimdi zar zor aramalarda çıkan, tamamen tarihin tozlu raflarına kaldırılmış bir isim haline gelen Pager, patent davası nedeniyle tekrar hatırlanır oldu.

Pager’ın 90’lı yıllarda aldığı patentlerin pek çoğuna geçtiğimiz yıl sahip olan MTel firması, geçen yıl kendisine ait 6 patentin ihlal edildiği iddiasıyla Apple’a dava açmıştı. Mahkeme, MTel’in emojileri bile eklediği patenti geçersiz sayarken, verilerin karşılıklı aktarımını hedef olan 5 patenti dava kapsamına aldı. Eğer Apple, 5 patentten dolayı ceza alırsa ödeyeceği tutar 23.6 milyon dolar.

MTel, 1990’lı yılların ortalarında patentlediği teknolojilerin Apple’ın iMessage ve takvim davetleri gibi bazı özellikler tarafından izinsiz kullanıldığını iddia ediyor.

Patentler biraz fırsatçılığa dönüşmüş durumda

90’lı yılların başında alınan bu patentlerin kullanım süreleri esasında dolmak üzere. Genel olarak patent davası açan firmalar, isteyeceği tazminatı yüksek tutmak için firmanın kullandığı yılların artması amacıyla uzun bir süre sessiz bekliyor. Daha sonra patent süresi dolmasına yakın dava açılıyor. Böylece eskimiş ve artık pek önemi kalmayan patentlerden, maksimum kazanç elde edilmiş oluyor. Özellikle batmaya yüz tutan eski markaların uyguladığı bir taktik olarak biliniyor.

Apple, bu noktayı öne çıkararak bir savunma hazırladı. Patentlerin herhangi bir yenilik içermediği için geçersiz sayılması gerektiğini savunuyor.

Bakalım mahkeme nasıl bir karar alacak?


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

525
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir