532

apple_update

Apple’ın her şey çok iyi, güzel ama yeni gelen güncellemeler her zaman bir sorunu da beraberinde getiriyor. Bu yazımızda yazılımsal sorunlara değinmeyeceğiz; depolamadaki sorunla ilgileneceğiz. En son gelen güncelleme, yani iOS 8.1 97 MB’lık bir depolama alanı kullanıyordu ki bu da çoğu Apple kullanıcısında soruna neden olmuştu. İşin sırrı arka yüzünde yatıyor. Güncelleme için 97 MB yazsa da aslında onun 2.2 GB olduğunu fark etmişsinizdir umarım…

Apple İşi Şansa Bırakmıyor
Her ne kadar yayınlanan güncellemeler de dosyalar sıkıştırılmış ve yeni dosyaların yanı sıra birçok güncellenmiş dosya olsa da Aslına bakacak olursanız, Apple’ın iOS için yayınladığı güncellemelerde gerekli olan depolama alanının tümü yayınlanan güncellemenin kurulumu için değil. Bu alana ihtiyaç duyulmasının en önemi sebebi cihazınızın kullanılmaz hale gelmemesi için Apple’ın aldığı önlem.

Biraz daha net açıklamak gerekirse, siz iOS 8.1’i yüklemek istediğinizde cihazınız, otomatik olarak mevcut işletim sisteminin bir kopyasını kaydediyor ve güncelleme sırasında herhangi bir sorun ile karşılaşacak olursanız, bu sayede cihazınız bilinen tabir ile “Brick” yani tuğla olmaktan kurtuluyor ve iOS 8.0.2’ye kolaylıkla dönebiliyor. Güncelleme işlemi sonlandığında ise cihazda yer kaplayan yedek dosyaları otomatiik olarak siliniyor.

Apple bu sayede ürünlerinin güncelleme esnasında kullanılmaz hale gelmesinin önüne geçmeyi hedefliyor ve şu ana kadar da bu konuda başarılı olduğunu söyleyebiliriz ancak özellikle 16 GB iPhone ve iPad kullanıcıları bu durumdan çok memnun olmuyorlar.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

532
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir