526

microsoft_nokiaa

Microsoft sonunda bekleneni yaptı ve Nokia’yı satın aldığını açıkladı. Uzun süredir internette dolaşan dedikodularda Microsoft’un Nokia’yı satın alacağı söyleniyordu ancak resmi bir açıklama gelmemişti bu yönde. Zaten son iki senedir Windows Phone ile birlikte olan ortak çalışmaları sayesinde fazlasıyla yakınlaşmış olan iki firma artık birleşti. Microsoft, Nokia’nın telefon ve servisler bölümlerini 7.17 milyar dolar karşısında satın aldı. Bu ücretin 3.79 milyar euroluk kısmını cihazlar için ödemiş olan Microsoft geri kalan 1.65 milyar euroluk kısmı ise Nokia’nın elinde bulundurduğu patentler için veriyor.

Yapılan açıklamalara göre uzun süredir Nokia’nın CEO’su görevini yürütmekte olan Stephen Elop’un yeni düzendeki yeri Nokia Cihazlar ve Hizmetler Kıdemli Başkan Yardımcısı olacak. Dikkat çeken bir başka konu da bu satın alma işleminin Microsoft CEO’su Steve Ballmer’ın emekliye ayrılacağının haberinin gelmesinin üzerinden bir hafta geçtikten sonra olması. Bunla birlikte Stephen Elop’un zamanla daha yüksek kademelere taşınabileceği düşünülüyor. Finlandiya’nın en büyük firması olan Nokia da artık ülkeden ayrılmış bulunuyor. Ayrıca mevcut bünyedeki 32 bin kişinin istihdamı Google altında devam edecek. İşte Steve Ballmer’ın bu anlaşma için yapmış olduğu açıklamalar:

“Geleceğe cesaretli bir adım attık. Her iki şirketin çalışanları, hisse sahipleri ve tüketicileri için kazan-kazan durumu söz konusu. Harika takımları bir araya getirmek Microsoft’un telefon sektöründeki hisse ve karını artıracak, hem bizim hem de ortaklarımız için tüm hizmet ve cihazlar operasyonlarında fırsatları artıracak. Tüm fiyat aralığındaki telefonlarımıza getireceği yenilik ve etkinliğin yanı sıra, Nokia donanım tasarımı ve mühendislik, üretim yönetimi ve donanım satışları, pazarlama ve dağıtım gibi kritik alanlarda kanıtlanmış tecrübe ve yeteneğini sunacak.”


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

526
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir