525

sony

Geride bıraktığımız günlerde belki de tarihinin en önemli hack saldırısına maruz kalan Sony, sinema kolu olan Sony Pictures’ın birçok bilgisinin ve filminin çalınmasına engel olamamıştı. Sony Pictures Entertainment’ı hackleyen ve halen kimlikleri belirlenemeyen hackerlar henüz vizyona çıkmamış olmayan filmlerin HD görüntülerini torrentlerde paylaşmış ve film hasılatlarında büyük düşüşe neden olmuşlardı. Ayrıca gelen bilgilere göre firma çalışanları da işten çıkma konusunda tehdit alıyorlar. Peki bu saldırıyı yapanlar kimler?

Sony Pictures çalışanları henüz yakalanamayan hacker grubu tarafından tehdit dolu bir e-posta almış, firmadan ayrılmaları istenmişti. Sony ile ortak çalışan güvenlik şirketi Mandiant ise bugün yaptığı açıklamada, ortada çok ciddi bir plan olduğundan bahsediyor. Mandiant’a göre hacker’lar uzun süredir bu saldırılar üzerine alternatif stratejiler üretmiş, şirkete nasıl en büyük zararı verebilecekleri üzerine çalışmışlar. Sony Pictures’ın hack’lenen ağlarına ise şimdiye kadar hiçbir antivirüs şirketinin tanımlayamadığı bir malware’in gönderildiği not düşülüyor.

FBI ile ortak çalışan Mandiant olası yeni saldırılara karşı önlemler alırken, suçlu olduğu tahmin edilen Kuzey Kore’den ise ilginç bir açıklama geldi. Kuzey Kore, bu saldırının kendileri ile alakalı olmadığını ancak hacker’ların yaptığı işten de memnuniyet duyduklarını söylüyor. Sony Pictures’ın bir filmi olan The Interview’da, Kuzey Kore lideri ile dalga geçilmiş, şirketin bu sebepten ülkenin askeri birimlerince saldırıya uğradığı düşünülmüştü.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

525
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir