526

cin_apple

Çin hükümeti, Amerikan emperyalizmine karşı savaşmaya devam ediyor. Aslında bu artık bir savunma savaşını geride bırakıp kendi hegomanyasını kurma savaşına döndü. Daha önce sizlere de aktardığımız gibi Çin’in devlet dairelerinde Windows işletim sisteminin kullanımı yasaklanmıştı. Bunun nedeni ise Amerika ile iyi ilişkilere sahip olan firmaların ülkede kullanımını bir nebze de olsa engelleyip milli güvenliği sağlamaktı. Şimdi ise Apple ürünlerine yasak geldi. Gelen bilgilere göre Çin hükümeti iPad ve MacBook kullanımı devlet dairelerinde yasakladı.

Sadece Apple değil

Ancak NSA’in birçok faaliyetini dünya kamuoyuyla paylaşan Edward Snowden, Microsoft, IBM, Apple, Google, Kaspersky, Symantec ve Apple gibi firmaların Amerikan hükümeti ile işbirliğini yaptığını açıklamasıyla, uzak doğuda bahsi geçen şirketlere daha fazla yaptırım uygulanması dikkat çekiyor.

ABD’nin etkisi azalıyor

Ayrıca Bloomberg analistine göre Çin hükümetinin aldığı bu kararlar, Amerika Birleşik Devletleri’nin ülkedeki etkisini ciddi bir oranda düşürüyor. Kendi yerel yazılımları üzerinde de çalışan Çin’in önümüzdeki zamanlarda hangi firmaya yasak getireceği oldukça merak ediliyo


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

526
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir