522

Ubuntu Phone

Yaklaşık bir seneden uzun bir süredir Nokia’dan aldığı Tizen üzerinde çalışmalarını devam ettirmekte olan Samsung, her seferinde Tizen’li telefonun çıkış tarihini erteleyip bizi daha çok bekletiyordu. Ancak görünen o ki bu sektöre yeni bir mobil işletim sistemi sokmak tahmin edilenden daha zor; zira Ubuntu Phone çıkış tarihi de yeniden ertelendi. Daha önce 2015’e girilmeden piyasaya sürüleceği açıklanan ilk Ubuntu Phone işletim sistemli telefonun çıkış tarihinin bu sefer 2015’in ilk çeyreğinden önce olmayacağı belirtildi. Ubuntu Phone, Linux tabanlı çalışan bir işletim sistemi.

Ubuntu Phone ilgi görecek mi?

Samsung’un aksine yeterli kaynağa ve tecrübeye sahip olmayan Canonical, Şubat ayında Çinli Meizu ve İspanyol bq ile anlaşmış, yola koyulduklarını duyurmuştu. İki isimden de telefon için aralıklı da olsa ufak detaylar gelmiş ancak beklenen büyük tanıtım bir türlü gerçekleşememişti. Hatta ortada herhangi bir prototip bile mevcut değil.

Dedikodulara göre Canonical’in donanım bazlı partnerleri cihaza olan ilgilerini kaybetmeye başlamış, bu da süreçte aksamalara sebep olmuş. Verilere göre iki firma da geniş bir kullanıcı kitlesine sahip Linux’a rağmen, Ubuntu Phone’un ilgi görüp görmeyeceğinden endişeleniyor.

Bakalım Ubuntu Phone gerçekten de 2015’in başlarında yüzünü gösterecek mi?


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

522
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir