515

Voltage Control

imdb-logo

Overclock ve downclock, bilgisayar sektöründe yıllardır olan terimler. Overclock, hızaşırtma anlamına geliyor. Yani 1GHz hızında çalışan bir işlemciyi 1.2 ya da 1.4 GHz belki daha fazla hızlarda çalıştırabilirsiniz. Ya da downclock yaparak, işlemci hızını daha da düşürebilirsiniz. Ben neden işlemcimin hızın düşüreyim diyorsanız hemen cevabı verelim. Daha az güç tüketimi, daha uzun pil ömrü ve daha az ısı.
Voltage Control yazılımı ile beraber Android tabanlı akıllı telefon ve tabletlerdeki işlemcinin voltajını, her hıza göre farklı ayarlayabiliyorsunuz.
Galaxy S2’de Voltage Control yazılımını yükledik ve işlemciyi overclock ettik. İşlemciyi 1.6 GHz hızına kadar çıkartabildik. Tabi voltaj attırarak. GPU hızını da 400 MHz’e aldık. Yani Galaxy S3 ile aynı GPU performansı veriyor.
Tabi yazılım root yetkisi istiyor. Samsung Galaxy S3 ve Samsung cihazlarda root rehberi için burayı, HTC cihazlar için root rehberi için burayı tıklamanız yeterli.
Cihazınız rootlu ise Voltage Control yazılımı Google Play Store’dan ücretsiz olarak, buradan indirebilirsiniz.
O zaman uygulamayı kullanmaya başlayalım.

General sekmesinde minimum ve maksimum işlemci hızlarını ayarlıyorsunuz. CPU Governor seçeneği ise Linux’deki belli başlı işlemci profillerini gösteriyor. Örnek olarak önemli profillerin anlamlarını sizler için paylaşalım.
Performance : Sadece en yüksek frekansta çalışır. İşletim sistemi yük durumunu kontrol etmediği için, yapacağı işlem azalacağından ve frekans değişimi olmadığından, telefonunuz tam performans çalışacaktır. Yani maksimum performans, minimum pil.
Powersave : Güç tasarrufunda kullanılacak olan ayarlarınız.
Ondemand : Yazımızın başından bu yana değindiğimiz ayar. Belirlenen alt frekansla, maksimum frekans arasında sistem yüküne göre hızını otomatikman ayarlıyor.
Programın yukarısında ise düşük güç tüketimi yazdığını görüyorsunuz. Burası oluşturduğunuz profile vereceğiniz ad. Buraya ne yazarsanız, öyle kayıt oluyor.

imdb-logo


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

515
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir