513

Kilit

imdb-logo

Akıllı telefonlar da PC (Personal Computer: Kişisel bilgisayar) kadar işlevsel hâle gelmeye başladı. Evlerimizde, işyerlerinde kullandığımız PC diye kısaltılan aslında adları kişisel bilgisayar olan bilgisayarlarımız çoğu zaman genel kullanıma açık iken cep telefonları ise kesinlikle daha da kişisel.

Çünkü bir evde bilgisayar var iken her kişinin kendine ait bir cep telefonu var diyebiliriz.
Akıllı telefonlarımızda, e postalarımızı, kısa mesajlarımızı, sosyal ağlardaki mesajlaşmalarımızı, fotoğraflarımızı ve daha bir çok kişiye özel bilgilerimizi saklıyoruz.

Ancak bunları herkesin okumasını ya da kurcalamasını istemiyorsanız, Google Play Store’da bu tür uygulamalar mevcut. Bunlardan birisi de Magis Teknoloji adlı Türk şirketinin geliştirdiği Kilit uygulaması.

Kilit uygulaması, uygulama ve dosyalarınızı şifre ile koruyarak izinsiz olarak kullanılmasını önlüyor. Uygulamayı kullanmak için bir şifre oluşturmalısınız. Şifrenin unutulması durumunda şifreyi geri almak için bir de güvenlik sorusu ve cevabı belirlemelisiniz. Sonra Kilit uygulamasında şifrelemek istediğiniz uygulamaları seçin ve kilitleyin.

Basit ve sade bir arayüze sahip olan Kilit uygulamasının ana sayfasında kilitlenmesini istediğiniz uygulamalar yer alıyor. Ekle ikonuna dokunarak kilitlemek istediğiniz uygulamaları seçebilir ve kilit listesine ekleyebilirsiniz.
Ayrıca Kilit uygulamasını bir süreliğine pasif etmek isterseniz pasif ikonuna dokunmanız gerekiyor. Uygulama pasif haldeyken seçtiğiniz uygulamalar için şifre sormuyor. Uygulama aktif iken sürekli bildirim çubuğunda görülüyor.

imdb-logo


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

513
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir