516

Android Overclock

Android işletim sistemi, bildiğiniz gibi açık kaynak kodlu Linux tabanlı bir sistem. Linux’den farklı olarak Android, aynı anda sanal Dalvik makinesi çalıştırıyor. Bu Dalvik dediğimiz birim, Linux çekirdeği ile Android arayüzü arasında çalışan bir sanal Java platformu. Bu sayede arayüz ve Android yazılımları kuruluyor. Yani Android işletim sisteminde direk uygulamalar Linux kernelinde açılmıyor. Bu detaydan sonra bizi gerçekten ilgilendiren Linux boyutuna inelim.

Linux’de de çeşitli işlemci hız kontrol terimleri vardır. Bu terimlere göre, işlemci hızı ayarlanır. Governor adı altında toplanan bu terimlerden en önemlisi ise ondemand olarak gösterilir.

Ondemand, maksimum ve minimum işlemci hızının sizin tarafınızdan belirlenip, Linux kernelinin ise yük durumuna göre hızı arttırıp, azalttığı bir hız ayarıdır. Mesela ondemand minimum frekansı 240 Mhz, maksimum frekansı ise 1000 MHz olan bir telefon, tuş klidinde iken, sadece MP3 dinlenirken 240 MHz’de çalışır. Çeşitli yük durumlarına göre orta hızlarda çalışabilirken, artık işlemciye binen yük oldukça arttığı zamanlarda bu hız maksimum hıza ulaşır.

Bu kadar ön bilgiden sonra tanıtacağımız programa ve uyguladığımız telefona gelelim.
Kullandığımız program No-Frills CPU Control. Programı buradan indirebilirsiniz. Tabi alternatif olarak SetCPU gibi başarılı yazılımlar mevcut. Benim telefonumda bu program kurulu diye bunu anlattım. Genel mantık hepsinde aynı.

Kullandığımız telefon HTC Desire. Bilindiği gibi HTC Desire’da 1 GHz yani 1000 MHz’lik bir işlemci kullanılıyor. Cihazın default Ondemand hızları ise 240-1000 olarak belirlenmiş. Unutturmadan söyleyelim bu ayarlarda kullandığınız kernel çok önemli. Ayrıca telefonunuzun da root edilmiş olması lazım. Haftaya Çarşamba günü ise Android cihazınızı nasıl root edeceğinizi göstereceğimiz yazı dizisini paylaşacağız. Haftaya root bilgisi almak isteyenler, ShiftDelete.net’i takip etmeyi unutmasın.

Biz bu program sayesinde telefonun hızlarını 384 – 1.114 olarak ayarladık. Bu sayede telefon hissedilebilir bir şekilde daha hızlı çalışıyor. Fakat şarj süresi biraz azalıyor.

Neden bu kadar az overclock oldu. Anca bu kadarcık mı oluyor gibi sorular soruyor olabilirsiniz. HTC Desire’da 65nm’lik eski bir işlemci kullanılıyor. Bu işlemci çok overclock dostu değil. Nvidia Tegra 2, 1GHz’den çok rahat 1.4 GHz’e çıkarılabiliyor. Ya da HTC Desire HD, Icredible S’de kullanılan Qualcomm MSM8255 işlemcisi, çok daha yüksek hızlara çıkabiliyor. HTC Sensation XL’de de MSM 8255 kullanılıyor. Ama 1.5 GHz’de çalışıyor. Fabrikadan çıkarken telefon üreticileri işte bu tip methodlar ile hızları ayarlayabiliyorlar. Onlar yerine siz telefonunuzu hızlandırın diyoruz kısaca.

İşte şarj süresini uzatmak isteyen kullanıcılar ise en düşük hızı 128’e kadar düşürebiliyorlar. Telefonunuzun şarjı uzun süre gitsin istiyorsanız eğer 128 – 384 MHz hızlarını bile seçebiliyorsunuz. (tabi anormal ağır çalışacağını unutmayın )

Governor seçeneğinden istediğiniz moda getiriyorsunuz. Sizlere Linux tabanlı Android’de yer alan belli başlı overclock profillerinden bahsedelim.

Performance : Sadece en yüksek frekansta çalışır. İşletim sistemi yük durumunu kontrol etmediği için, yapacağı işlem azalacağından ve frekans değişimi olmadığından, telefonunuz tam performans çalışacaktır. Yani maksimum performans, minimum pil.
Powersave : Güç tasarrufunda kullanılacak olan ayarlarınız.
Ondemand : Yazımızın başından bu yana değindiğimiz ayar. Belirlenen alt frekansla, maksimum frekans arasında sistem yüküne göre hızını otomatikman ayarlıyor.

Programda yaptığınız ayarları her açılışta otomatik olarak aktif hale getimek için Apply on boot tikini seçin. Ayrıca Show notification boot kısmını tiklemenizi tavsiye ediyorum. Programın verdiği uyarıları ekranınız da görebiliyorsunuz.

Bu ücretsiz program sayesinde hızlı ve üst seviye bir akıllı telefonunuzu daha uzun şarj süresine kavuşturabilirsiniz. Aynı şekilde yavaş bir telefonu da hızlandırabilirsiniz.

Tavsiyemiz programı telefonu kendi hafızasına kurmanız yönünde. Çünkü Widget’ı oldukça kolaylık sağlıyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

516
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir