537

apple

Geride bıraktığımız haftalarda Twitter, şirket içindeki çalışanlarının din, dil ve ırk bakımından çeşitlilik değerlerini içeren bir rapor yayımlamıştı. Bu rapora baktığımızda Twitter’ın hem beyazlar hem de erkekler tarafından bir hegomanya alanı haline geldiğini görmüştük. Aynı tarzda bir raporu şimdi de Apple paylaştı ve onlarda da durumun pek farklı olduğunu söyleyemeyiz. Ancak baştaki isim, Tim Cook bu dengesizlikten rahatsız. Bunu açık açık dile getiren Cook, aynı zamanda YouTube’da da bunun için bir video paylaştı.

Kadın çalışan sayısı düşük

Macrumors sitesinin haberine göre, dünya çapında ve Birleşik Devletler’de çalışan çeşitlilik raporunu açıklayan şirkette durum pek iç açıcı değil. Küresel ölçekte bakıldığında, şirkette her 10 çalışandan sadece 3’ü kadın. Toplam çalışanlar içinde, teknoloji ile ilgili olmayan bölümlerdeki erkek çalışanlar yüzde 65, teknoloji ile ilgili bölümlerdeki erkek çalışanlar yüzde 80 pay sahibi. Apple lider kadrosunun ise yüzde 72’si erkek üyelerden oluşuyor.

Beyazlar yarıdan fazla

ABD özelindeki tabloda ise beyazların hakimiyeti söz konusu. Teknoloji ile ilgili, teknoloji dışı ve lider kadrosu olarak sınıflandırılan üç çalışma alanının tamamında beyazlar yüzde 55, Asyalılar yüzde 15, İspanyollar yüzde 11 ve siyahlar yüzde 7 oranında pay sahibi.

Tim Cook memnun değil

Tablodaki çeşitlilik oranları şirket CEO’su Tim Cook’u memnun etmiş görünmüyor. Durumdan hoşnutsuzluğunu dile getiren Cook, Apple’ın çeşitliliği artırmak için çalıştığını sözlerine ekledi. Raporunun yayınlanmasının ardından Apple’ın YouTube hesabından çeşitililik ile ilgili bir video da paylaşıldı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

537
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir