527

nokia_z_launcher

Geride bıraktığımız aylarda sıkı bir ilişki içerisinde olduğu Microsoft tarafından satın alınan Nokia, bilişim konusundaki işlerini bitirmemekte kararlı gözüküyor. Windows Phone’la birlikte küllerinden yeniden dirilse de eski haline dönemeyen, ancak buna rağmen iyi bir pazar payı yakalamayı başarmış olan Nokia, şimdi de Android için yeni bir başlangıç ekranı tasarladı. Z Launcher adındaki yeni başlangıç ekranı arayüzü kullanıcılara sıradan Android deneyimi yerine kullanıcı dostu bir kullanım sunuyor. Nokia Android Z Launcher, Google PlayStore üzerine konulmamış. Z Launcher’ı uygulamanın kendi sitesinden indirebilirsiniz.

Özellikleri neler?
Öncelikle daha önce denediğiniz launcherların genelinden çok daha farklı bir launcher ile karşı karşıya olduğunuzu hatırlatalım. Her alanda farklı olmayı seven Nokia, bu alanda da fark yaratmayı tercih etmiş. Sadece tek bir ana sayfaya sahip olan Z Launcher, en sık kullandığınız uygulamaları anlıyor ve ana sayfayı sizin için sık kullandığınız uygulamalar ile dolduruyor. Günün hangi saatinde hangi uygulamayı sık kullandığınızı anlayan Z Launcher, ana ekranınızı da ona göre şekillendiriyor. Örnek vermek gerekirse akşam işten eve dönerken her gün trafiğin durumuna bakıyorsanız Z Launcher sizler için trafik uygulamasını ön plana çıkartıyor.
Z Launcher’da öne çıkartılmamış uygulamalara ulaşmakta oldukça kolay. Tek yapmanız gereken hiç bir yere tıklamadan ana ekran üzerinde istediğiniz uygulamanın baş harfini yazmak daha doğrusu harfi ekrana çizmek. Çizdiğiniz harfi algılama konusunda oldukça başarılı olan Z Launcher’da harfi silmek için parmağınız ile harfin üzerinden geçmeniz yeterli oluyor.

Test aşamasında
Z Launcher henüz test aşamasında ancak launcherın geliştirilmesinde yardımcı olmak veya launcherı herkesten önce denemek istiyorsanız buradaki bağlantı aracılığı ile Z Launcher’ın sitesine ulaşabilir, launcherı Nexus 5, Galaxy S3, Galaxy S4 veya Galaxy S5 akıllı telefonunuza kurabilirsiniz.

Desteklenen cihazlar sekmesinde bu 4 cihazın ismi yazsa da, Z Launcher’ı Sony Xperia Z1’de rahat bir şekilde çalıştırdığımızı söylemekte fayda var. Akıllı telefonlarda denenip onaylandıkça Z Launcher sitesinde de desteklenen cihazlar güncellenecektir. Sizde kendi akıllı telefonunuzda çalışıp çalışmadığını bizlere SDN Forum aracılığı ile iletebilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

527
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir