510

Smartglass

imdb-logo

imdb-logo

Microsoft’un popüler konsolu Xbox 360’a getirdiği yeniliklerden bir tanesi de Smartglass uygulaması. Daha önce haberini yaptığımız uygulama kısaca, telefon ya da tabletinizden Xbox 360’ınızı kontrol etmenize yarıyor.

Telefon ve tabletlerinizi Xbox 360 gamepadi olarak kullanabileceğiniz gibi, izlediğiniz filmleri konsola atmak ya da konsolda izlenilen filmi tablette yönetmek de mümkün oluyor. Ayrıca Smartglass uygulaması, pc ve tabletlerde, oynadığınız oyunlarda ikinci bir ekran oluyor ve harita gibi sık kullanılan öğelere erişimi kolaylaştırıyor. Biz de sizler için Smartglass’ın telefon versiyonuna göz atacağız.

Smartglass uygulamasından Xbox 360’ınızı yönetmek için her iki platformda aynı Xbox Live profiliyle oturum açmalı ve aynı kablosuz ağa bağlı olmalısınız. Uygulama beş ana ekrandan oluşuyor. Bing arama motoru, Ana ekran, profilinizi gördüğünüz sosyal, son oynanan oyunlar ve keşfet. Kısaca anlatmak gerekirse Bing ile Xbox 360’ınız için film, müzik, oyun gibi içerikler arayabilirsiniz. Sosyal’de ise profilinizi görebilirsiniz. Xbox Live avatarınız, başarılarınız, arkadaşlarınız, mesajlar, oyun ve parti davetleri gibi öğelere ulaşabilirsiniz.

Bu bölümde profil avatarı çok hoş duruyor. Özellikle avatarınızın yanına yan ürünler satın aldıysanız, etkileşime geçtiklerini göreceksiniz.
Son oynanan oyunlarda da son oynadığınız oyunları başarı puanları ile birlikte görüntüleyebilirsiniz. Discover bölümünde ise öne çıkan içerikleri görebilirsiniz.

Son olarak konsolunuzu kumanda etmeyi anlatacağız. Az önce söylediğimiz gibi aynı profillerle oturum açıp aynı ağa bağlanmanız halinde yapmanız gereken tek şey Play ikonuna dokunmak. Home adlı ekranda bulunan Play ikonuna dokunduğunuzda üstteki resimdeki gibi bir sanal gamepad beliriyor.

X, Y ve B tuşları ekranın köşelerine yerleştirilmiş. Sağ analog görevini ise dokunmatik ekran üstleniyor. Yani bu sayede Xbox 360’ınızı dokunmatik ekranda kullanmış oluyorsunuz. Seçimleri yapacağınız A tuşu için de ekrana dokunmanız yeterli.

Menüleri gezmeyi eğlenceli hale getiren smartglass uygulaması özellikle telefon ve tabletlerin klavyesi sayesinde yazı yazmayı kolaylaştırıyor. Smartglass ile menülerde gezmek eğlenceli ve kolay olsa da gamepad gibi oyun oynayamayacağınızı belirtelim.

imdb-logo

imdb-logo


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

510
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir