517

android

Dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi olan Android’e bu sıralar birçok kötü haber geliyor. İlk paylaşıldığından beri açık kaynaklı olması nedeniyle kötü niyetli yazılım geliştiricilerinin hedefi olan Android, adeta bir virüs deposu. Geride bıraktığımız günlerde WWDC 14’te yapılan bir açıklamada piyasadaki zararlı yazılımların yüzde 99’unun Android sisteminde barındığı belirtilmişti. Şimdi ise Avast’tan bir açıklama geldi ve işletim sisteminin kişisel bilgileriniz için güvenli olmadığı ifade edildi.

Fabrika ayarlarına dönmek işe yaramıyor
Bugün Android’deki güvenlik açıklarına bir darbe de popüler Antivirus yazılım geliştiricisi Avast’tan geldi. Avast’ın yapmış olduğu araştırmalara göre Android cihazları fabrika ayarlarına döndürseniz bile kişisel bilgileriniz cihazlardan silinmiyor. Avast bu analiz için eBay üzerinden 20 adet 2. El Android telefon almış ve cihazları fabrika ayarları ile sıfırlamış.

Dikkat edin!
Avast farklı yazılımlar ile fabrika ayarlarına döndürülmüş bu cihazlarda kişisel bilgilere ulaşmış, cihazın ilk sahibinin Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarına erişim sağlamış ve en önemlisi konum bilgilerine ulaşmayı başarmış. Avast’ın bu analizinden yola çıkarsak, Android cihazınızı satmayı planlıyorsanız güvenliğiniz için bunu bir kez daha düşünmeniz gerekebilir. Bakalım Android L ile Google bu tip can sıkan güvenlik açıklarını kapatabilecek mi?


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

517
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir