525

android

iPhone ile Android işletim sistemli telefonların arasındaki en büyük farklardan biri depolama biçimleridir. Apple’ıon telefonlarına hafıza kartları takılamıyor, belli ve yüksek bir bellekle birlikte geliyorlar. Ancak Android tabanlı telefonlara hafıza kartı takmak mümkün, ancak onlar da küçük hafıza kapasitesiyle gelmekteler. Hafıza kartına birçok dosya yükleyince de telefonun performansı azalmaktadır. Ancak çevrimiçi yöntemleri kullanarak büyük bir depolama ağına sahip olabilir, telefonunuzu hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bulut Depolama
Sürekli olarak kesintisiz bir internet bağlantısına sahipseniz, bulut depolama sorununuz için iyi bir çözüm olacaktır. Özellikle Mega gibi servisleri kullanarak 50 GB gibi büyük depolama alanına ücretsiz sahip olabilirsiniz. Ya da Google Drive ve OneDrive gibi bilindik serviler ile 15 GB ücretsiz bulut depolama alanına sahip olabilirsiniz.

Bulut depolama ile dosyalarınızı, depolama servisinizin Android uygulaması ile kolayca yönetebilir ya da kullanabilirsiniz. Ayrıca fotoğraflarınızı otomatik senkronizasyon özelliği ile otomatik olarak bulut depolamada saklayabilirsiniz.

Hafıza Kartı, USB ve Hard Disk

Hafıza kartları bu alanda en iyi çözümlerden biri, ancak her telefon desteklemediği için, hafıza kartına ikinci sırada yer verdik. Hafıza kartları telefonunuzun hafızasını artırmanın yanı sıra mükemmel bir ek depolama alanı oluşturuyor. Özellikle 64 GB boyutta ve Class 10 gibi hızlı bir hafıza kartı kullanırsanız çok işe yarar olacaktır.

USB ve Hard Diskler ise bilgisayarda olduğu gibi direkt kullanılamıyor. USB ve Hard Disk kullanabilmeniz için cihazınızda hem OTG (On-The-Go) desteği bulunmalı, hem de kullandığınız Hard Disk FAT32 sistemine sahip olmalı. USB ve Hard Disk kullanımı ile cihazınıza 2 TB kadar hafıza sağlayabiliyorsunuz. Ancak USB ve Hard Diskler hafıza kartları gibi gizli olmadığı için sürekli cihaz üzerinde taşınamıyor.

Çevrimiçi Müzikler

Hafızanızı artırmak için müziklerinizi çevrimiçi dinleyebilirsiniz. Çevrimiçi müzik dinlemek için Spotify, Deezer gibi uygulamaların yanı sıra TuneIn Radio gibi Podcast uygulamalarından da faydalanabilirsiniz. Çevrimiçi müzik dinleme ile cihazınızın hafızasında gözle görülür miktarda yer açabilirsiniz.

Uygulamalar

Hafızanızı artırmak için uygulamalarınızı telefonunuzun hafızası yerine hafıza kartına taşıyabilirsiniz. Bunu yapabilmek için telefonunuz ile “Menü > Ayarlar > Uygulamalar > (Ekranı sola kaydır) SD Kartta > Herhangi bir uygulama seçin > SD Karta taşı” yolunu izleyerek uygulamalarınızı hafıza kartınız üzerine aktarabilirsiniz. Özellikle büyük boyuttaki oyunları hafıza kartına taşımak çok iyi olacaktır.

Sonuç olarak Android telefonlarda hafıza çok aşırı bir problem değil. Doğru şeyleri yaparak Android cihazınızı en iyi şekilde kullanır ve hafızayla ilgili sorunlar yaşamazsınız.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

525
admin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir